158 geacht, dan kan hieraan geene andere beteekenis worden gehecht, dan dat het bestaande kadaster niet voldoet aan de eischen des tijds. Aan deze eischen wordt echter niet voldaan alléén door grootere nauwkeurigheid in de meting of door het opmeten van alle mogelijke toevallige scheidinkjes tot in de grilligste bochtjesdaarvoor is noodig eene, aan de hermeting voorafgaande delimitatie der eigendommen, welke op haar beurt duurzaam nuttig effect mist, indien geen bewijskracht in rechte aan de uitkomsten der meting wordt toege kend en geen maatregelen worden genomen om de oorspronkelijke nauwkeurigheid der meting in de bijhouding te behouden. Het nut en de duurzaamheid van een kadaster hangen samen met de juridieke en technische grondslagen in onderling verband. Hoe gebrekkig onze wetgeving op de eigendomsverkrijging van onroerende goederen moge zijn, het aantal gevallen, dat feitelijk de geldigheid van een titel wordt betwist, is onbeteekenend vergeleken bij het aantal grensgeschillen. Deze vindt men letterlijk overal. De rechtsonzekerheid van den grondeigendom uit onvoldoende grensbepaling voortvloeiend, is daarom veel grooter en algemeener dan die uit gebrekkige titels. De onzekerheid geeft aanleiding tot een voortdurenden strijd om het bezit langs de grenzen, waarbij ten slotte de slimste, de handigste of de brutaalste dus het recht van den sterkste zegeviert. Slechts een klein deel van de grensgeschillen worden voor den rechter gebracht, want de proceskosten zijn bijna altijd veel hooger dan de betwiste strook gronds waard is Bij rechtsgedingen verkeert de bezitter (gedaagde) in buitengewoon gunstige positiereeds is het een voordeel voor hem, dat zijn bezit door de actie erkend wordt. Zelden heeft de eischer andere bewijsmiddelen dan het in grensge schillen zoo uiterst onzekere getuigenbewijs. en zijn kans om het proces te winnen, is daarom zeer gering. Fèlix de Robernierprési dent eener Fransche rechtbank, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt met een onderzoek naar de grondslagen voor een eigen domskadaster, schrijft in zijn bekend werk De la preuve du droit de propriété en fait d'immeubles o. a. het volgende (tome II, p. 16): „Une fois acquise, la possession parée et qualifiée se pose hardi- „ment en face du droit de propriété. Elle l'éclipse provisoirement,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 160