159 „se revêt de son manteau, jouit de toutes ses prerogatives, tant „qu'une action au pétitoire n'est pas venu remettre en question „sa légitimité. Et lorsqu'une instance s'engage sur le terrain „devant les juges ordinaires, le possesseur s'y présente avec des „avantages dont le bon droit peut h juste titre s'alarmer. Aucune „preuve ne lui est directement demandée; fort de sa position, se „reposant sur l'autorité du fait dont sa qualité de défendeur im- „plique la reconnaissance, il peut attendre, comme dans un poste „fortifié, les attaques de son adversaire. Sur ce dernier tombe „tout le poids des justifications sont elles douteuses Le temps „en a-t-il obscurci l'evidence C'en est fait du droit de propriété „la possession triomphe sans avoir eu besoin de combattre." In de meeste processen over de grenzen mag men den rechter de wijsheid van Salomo toewenschen De uitslag hangt dikwijls slechts af van de meerdere of mindere handigheid van den advocaat en van de toevallige opvatting van deskundigen, wien voldoende gegevens voor grensuitzetting ontbreken. De strijd om het recht voor de balie ontaardt bij grensgeschillen allicht in een waren strijd om het bestaanmaar al te dikwijls wordt de verliezende partij er door geruineerd. Erger nog, er zijn voor beelden dat het dure recht in het schreeuwendste onrecht verkeert, dat een vermogend grondeigenaar zijn wrok tegen een onbemiddel- den buurman koelt, door hem te wikkelen in processen over de grenzen, ze door de bekende verschillende actiën en instantiën en door allerlei exceptiën weet slepende te houden en eindigt met hem financieel en moreel te gronde te richten Vooral sinds de grond sterk werd versnipperd en in waarde steeg, sinds meer intensieve cultuur prijs deed stellen op eiken voet gronds, is een kaart met bewijskracht onmisbaar geworden. Het geldt hier de invoering van een rechtsbeginsel, dat doorgedrongen is in het rechtsbewustzijn van het volk. Alle technische ambtenaren van het kadaster zullen dit bevestigen. De meeste eigenaars wanen hunne rechten reeds thans verzekerd door het kadaster waarnaar hunne titels hen verwijzen, en andere eerlijke eigenaars koesteren de over tuiging dat vertrouwbare gegevens voor grensconstateering moesten bestaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 161