160 Wordt aan vernieuwde kadastrale kaarten de bewijskracht toege kend, die in het wettelijk vermoeden is gelegen, dan is de eigenaar veilig. De bewijs/«j/ wordt dan overgebracht op den bezitter, den usurpateur. De kadastrale kaart is dan voor de eigendomsgrenzen, wat de titel is voor een eigendom, zij geeft den eigenaar, wat hem tot nog toe ontbrakhet bewijs van zijn recht. Voor dat bewijs moet de bezitter wijken, tenzij hij ten pétitoire een beter recht bewijst. Geldt de kadastrale kaart als bewijsmiddel, dan is het gedaan met den. i strijd-.- De- usurpatie" wordt er door voorkomen. Zelden zal de tusschenkomst van den rechter worden ingeroepen, indien de eige naars overtuigd zijn, dat de rechtbank bijna altijd meer gewicht zal hechten aan de mathematische gegevens, waaruit de kaart is op gebouwd, dan aan andere, meestal onzekere en onbetrouwbare be wijsmiddelen. Ten einde bewijskracht aan de kaarten te geven, behoort eene wet op het kadaster te worden ingevoerd, die in werking treedt naar gelang het nieuwe kadaster ontstaat. Voor de tot standkoming dezer wet zal overleg omtrent de voornaamste bepalingen tusschen de Departementen van Financiën en Justitie gewenscht zijn De wet regelt o. m. de delimitatie. Deze kan worden beschouwd als een daad van beheer, waartoe voogden, curators, bewindvoerders enz. kunnen meewerken zonder rechterlijke machtiging. De delimitatie behoort verplichtend te zijn voor gronden, in eigendom van den Staat, van eene provincie, gemeente, waterschap, polder, veenschap enz. Op de overige eigenaars behoeft geen dwang, waarvan ons volk zoo afkeerig is, te worden uitgeoefend, het is voldoende, hen te wijzen op hun eigenbelang. Dat belang kan worden vergroot door de trouwens in het systeem passende bepaling, dat geen overdracht of hypotheekstelling van gedeelten van een eigen dom mag plaats hebben zonder voorafgaande vaststelling en officiëele opmeting der nieuwe- of der vroeger niet gedelimiteerde eigendoms grenzen, en dat de belanghebbende de kosten dezer meting draagt. De ondervinding, opgedaan bij delimitaties, bij wijze van admini stratieven maatregel uitgevoerd, o. a. tijdens de liermeting van Lauwerecht (burgerlijke gemeente Utrecht), Vreeswijk en Bergen op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 162