161 Zoom heeft bewezen, dat de eigenaars hun eigenbelang zeer goed inzien, dat zij gaarne en algemeen meewerken en dat grensgeschillen !n den regel langs minnelijken weg kunnen beslist worden. Bij enkele uitzonderingen kunnen betwiste grenzen als zoodanig op de kaart worden aangeduid. Hetzelfde kan geschieden voor grenzen, door slechts één der beide eigenaars aangewezen. Den anderen eigenaar kan gelegenheid worden gegeven, gedurende bepaalden termijn, tegen de gedane aanwijzing in verzet te komen. Bij de wet op het kadaster behooren de eigenaars verplicht te worden, de kadastrale ambtenaren op hunne eigendommen toe te laten en het stellen en verzekeren van signalen of vaste punten, zooveel noodig tegen vergoeding, te dulden. Ook is de oplossing van eenige andere bezwaren wenschelijk. Indien een huis of ander gebouw de grens overschrijdt, kan de naburige eigenaar volgens het bestaande recht tot gedeeltelijke afbraak noodzaken, wat dan dikwijls zonder ontzaglijke schade niet mogelijk is. Billijker bepalingen vindt men in sommige Duitsche wetgevingen, waarbij de eigenaar, indien hij niet tijdig in verzet is gekomen, zich met de vergoeding van de dubbele of viervoudige waarde van den ingenomen grond moet tevreden stellen. Ook is het wenschelijk de kosten en formaliteiten voor overdracht of ruiling van zeer geringe strookjes grond tusschen naburige eigenaars, ter rectificatie hunner grens, tot een minimun te beperken. Eene uitvoerige bespreking van de technische zijde van het kadastrale vraagstuk zou hier minder op hare plaats zijn. Toch houdt de nauw keurigheid der meting te nauw verband met de mogelijkheid, om bewijskracht in rechte aan het kadaster te kunnen verleenen, dan dat zij geheel onbesproken mag blijven. De kadastrale techniek is een onderwerp van internationalen aard. Zij is in de laatste tientallen jaren, vooral in Duitschland, tot groote volkomenheid gebracht. Met den vooruitgang en de ervaring, elders opgedaan, kan men hier zijn voordeel doen. De technische afdeeling van de Fransche extra-parlementaire commissie voor het kadaster, die onder voorzitterschap van den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 163