162 Minister Rouvier de opdracht heeft, voorstellen te doen voor de invoering van een eigendomskadaster en eene hervorming van het hypotheekstelsel, heeft in acht departementen omvangrijke vergelijkende proefnemingen ingesteld omtrent de meest nauwkeurige en snelle wijze van kadastreering. Bizondere belangstelling ondervindt aldaar eene verbeterde tacheometrische opnemingswijze, in verband met eene eenvoudige coördinatenrekening. In de Duitsche Staten wordt thans algemeen de zoogenaamde theodoliet-polygonaal methode toegepast, welke zeer doeltreffend is gebleken. Aan elke meting kleven kleine onvermijdelijke fouten, binnen hoe enge grenzen ze ook mogen beperkt worden. Over de bepaling harer waarde onder Allerlei omstandigheden bestaat een rijke literatuur. Praktijk en theorie hebben samengewerkt om, in uitvoerige, gemak kelijk te raadplegen tabellen de grenzen aan te geven, die de onvermijdelijke fouten, voor lengte- hoek- en inhoudsmeting, voor verschillende instrumenten en methoden van meting, met in achtneming van allerlei invloeden, kunnen bereiken. Deze grenzen scheiden dus de onvermijdelijke fouten af van de grove: de vergissingen. Eene behoorlijke meting is zoodanig ingericht, dat grove fouten zich zelf verraden en dus verbeterd kunnen worden. Het bewijs, zoowel voor de aanwezigheid van de kleine en onver mijdelijke- als voor de afwezigheid van grove fouten moet in de uitkomsten der meting zelf gelegen zijn. De onvermijdelijke fouten worden bij nauwkeurige metingen binnen zoo nauwe grenzen teruggebracht, dat herstelling van verloren of aanwijzing van betwiste grenzen met zeer voldoende nauwkeurigheid kan geschieden. De kosten voor de opmaking van een kaart met bewijskracht behoeven niet hooger te zijn, dan thans bij vernieuwing voor ons fïskaal kadaster worden gemaakt. Zij kunnen, bij een behoorlijke onderscheiding van hoofd- en bijzaken nl. door een nauwkeurige meting alleen der eigendomsgrenzen en eene meer globale der inwendige indeeling der eigendommen zelfs dalen beneden die voor tegenwoordige hermetingen. Tevens kan dan het belang eener een voudige en rationeele boekhouding op den eigendom worden gebaat,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 164