163 door eene zóódanige vereeniging zonder vermenging van de gegevens voor het eigendoms- en het belastingkadaster, dat de voortdurende wijzigingen in het laatstgenoemde door stichting, afbraak ontginning enz. enz. geen nadeeligen invloed hebben op het eerste. Daardoor behoeft niets te kort te worden gedaan aan de eischen, die de fiscus voor den regelniatigen omslag der grondbelasting kan stellen. De vernieuwing van het kadaster zou met veel meer kracht dan thans kunnen voortgezet worden, desnoods zonder in elk geval zonder aanmerkelijke verhooging der betrokken posten op de Staats- begrootingalleen, door den dienst voor de bijhouding van het bestaande kadaster te vereenvoudigen. Aldus kan geleidelijk en langzamerhand bijna onmerkbaar wat de kosten aangaat in een langdurig tijdperk de geheele vernieuwing van het kadaster plaats vinden. Het nieuwe kadaster zal duurzaam zijn, daar het met onverzwakte nauwkeurigheid kan worden bijgehouden, in afwijking van een kadaster op fiskalen grondslag, dat slechts door periodieke vernieuwing in stand kan worden gehouden. Is eenmaal de vernieuwing op rationeele grondslagen aangevangen, heeft men bij ervaring de groote voordeden van een goed kadaster met bewijskracht leeren kennen en waardeeren, dan zal waarschijnlijk de wensch en de aandrang ontstaan naar eene bespoediging der operatie door eene belangrijke tijdelijke uitbreiding van het personeel, wat aanzienlijke geldelijke offers zal eischen. Het zal dan, na opgedane ervaring, niet moeilijk zijn, eene begrooting dier kosten op te maken. Eene raming ervan kan ook, hoewel met minder zekerheid, reeds vooraf worden opgemaakt door, in verband met de te volgen methode van kadastreeren, een verge lijkend onderzoek in te stellen naar de gepubliceerde of verstrekte opgaven van kosten in andere Staten, die eigendomskadasters deden of doen uitvoeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 165