VI Het beheer van het kadaster. Het kadaster is door aard of bestemming aan geen anderen tak van dienst ondergeschikt Het heeft een veelzijdige taak te ver vullen. Het dient om de rechtszekerheid van den grondeigendom te vermeerderen en eene doeltreffende boekhouding op onroerende goederen en op hypotheken mogelijk te maken, verder voor den regelmatigen omslag der grondbelasting en van waterschapslasten, bovendien voor allerlei doeleinden ten behoeve van onteigeningen, gemeente- en polderbelangen, spoor- en tramwegen, den waterstaat, de topographie, de genie, de statistiek enz. Is nu het kadaster als tak van dienst ondergeschikt aan eene andere administratie, welke van zijne gegevens of uitkomsten gebruik maakt, dan is het gevaar groot, dat die administratie het kadaster te uitsluitend als hulpmiddel voor eigen doeleinden misbruikt en andere behoeften, waaraan het kadaster kan en moet voldoen, miskent. Een treffend voorbeeld vindt men hiervan in Frankrijk, waar het kadaster onder het beheer van de administratie der directe belas tingen zoozeer is verwaarloosd, dat het thans zelfs tenauwernood voor den omslag der grondbelasting nog voldoende is. Zal het kadaster zich behoorlijk ontwikkelen, naar de eischen des tijds worden hervormd, zoodat het zijn licht kan laten schijnen naar alle kanten waar zulks noodig is, dan behoort het als een afzonder lijke tak van dienst te worden beheerd door personen, volkomen op de hoogte van hun taak. De daartoe noodige theoretische en prak tische kennis kan onmogelijk worden verkregen bij andere takken van dienst. Ons kadaster ressorteert thans onder de afdeeling Registratie aan het Departement van Financiën. De groote verdiensten van registratie-ambtenaren worden geens zins verkleind door de erkenning van het feit, dat zij onbekend zijn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 170