169 met het kadaster, zich althans geen juist oordeel kunnen vormen over de eischen, die voor de algemeen noodig geachte hervorming van het kadaster moeten gesteld worden. Voor een onbevangen oordeel over technische onderwerpen, over de gevolgen van de groote vorderingen op dit gebied gemaakt, over de beteekenis van het kadaster voor de rechtszekerheid van den grond eigendom, ja zelfs over de eischen eener rationeele boekhouding is praktische érvaring als aanvulling eener vrij omvangrijke theoretische studie onontbeerlijk. Oppervlakkige kennis, alleen door studie binnenskamers verkregen, leidt dikwijls tot treuriger resultaten dan volslagen onkunde. Niets toch is ten allen tijde voor het kadaster noodlottiger geweest dan het dilettantisme van onbevoegden. Halve kennis en oppervlakkig heid gaan in den regel hand aan hand met zelfvertrouwen en zelf genoegzaamheid. Is echter een hoofdambtenaar, belast met de leiding der afdeeling registratie, zichzelf bewust, dat hij den ruimen blik, de grondige kennis en ervaring mist, noodig voor het beoordeelen van ingrijpende hervormingen op kadastraal gebied, dan zal hij niet licht geneigd zijn, voorstellen daartoe te doen of de toelichting en verdediging ervan op zich te nemen. Men neme toch in aanmerking, dat de afdeeling registratie gewoon is zelfstandig op te treden. Dit is het „gevolg van de eigenaardige positie waarin de ambtenaren aan het „Departement van Financiën, aan het hoofd van belastingafdeelingen „geplaatst, verkeeren. Omdat de belastingregelingen zijn zooals zij „zijn, werden die ambtenaren meer vervangers of vertegenwoordigers „van den Minister dan raadgevers, zooals vele andere ambtenaren „bij een Departement van Algemeen Bestuur zijn." (Weekblad „Nederland" van 9 Jan. 1892.) De wetgeving op de registratie met inbegrip van de jurisprudentie, besluiten, beslissingen enz. is zulk een doolhof, dat alleen speciale ambtenaren er den weg in weten. Vandaar dat het Hoofd van het Departement van Financiën in den regel een bijna onbeperkt vertrouwen stelt in de adviezen afkomstig van de afdeeling registratie, waartoe helaasook het kadaster behoort. Tegen den door kadastrale zaakkundige algemeen gekoesterden wensch naar eene afzonderlijke afdeeling aan het Departement van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 171