173 Wel is waar is het hier te lande regel, dat men begint de alge- meene belangen in het openbaar te behandelen, om daardoor eene „publieke opinie" te vestigen, alvorens bij de aangewezen autoriteiten op hervormingen aan te dringen, maar bij het onderhavig onderwerp waren er, naar ons voorkwam, twee redenen om van die regel af te wijken. Bij technische onderwerpen moet de „publieke opinie" worden vertolkt als: de overtuiging van deskundigen, en aan Uwer Excellenties departement kan het niet onbekend zijn, hoe dezen algemeen het gevoelen zijn toegedaan, dat het kadaster zich eerst naar den eisch des tijds zal kunnen ontwikkelen, als het verlost wordt uit de overheersching van de afdeeling registratie. Indien niettemin die afdeeling tracht het beheer over het kadaster te houden, kan dit dit niet voortvloeien uit de overtuiging, dat de registratie-ambtenaren daartoe de r.oodige bekwaamheden bezitten zij geven in den regel blijk van prijzenswaardige zelfkennis door gulweg te erkennen, in 't geheel geen verstand te hebben van het kadastrale vraagstuk en over wegingen, aan persoonlijke belangen of aan belangen van het corps registratie-ambtenaren ontleend, zullen zonder twijfel ook naar Uwer Excellenties inzicht, voor algemeene belangen moeten wijken, voor voor zoover zij er niet mede in overeenstemming gebracht kunnen worden Doch ook omdat bij dit onderwerp ambtenaarsbelangen gemoeid zijn of kunnen zijn zij het ook slechts zijdelings meenden we een bewijs van bezadigdheid en goede manieren te geven door, in afwijking van den regel, ons eerst te wenden tot Uwe Excellentie. Meer nog dan door het boven besproken antwoord waren wij teleurgesteld, geenerlei antwoord te ontvangen omtrent het tweede verzoek, om de memorie betreffende het kadastrale vraagstuk nader mondeling te mogen toelichten, zoodra Uwe Excellentie daarvan kennis zou hebben genomen. Zoo ooit, mag omtrent dit onderwerp worden gezegd, dat eene „communis opinio" is ontstaan. De volksovertuiging, dat in het kadaster een bewijs omtrent de plaats der eigendomsgrenzen is gelegen of moest gelegen zijn, is algemeen. De grondslagen voor de hervorming van het kadaster, zijn geformuleerd en door technici en juristen eenstemmig goedge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 175