189 door bovengenoemde opmeters geheel stelselloos vervaardigd verdienen dien naam niet voor bijhouding in het geheel niet vatbaar is, dan heeft men een treurig maar helaas waar beeld van hetgeen dilettantisme ik schreef hier voor de variatie haast charletannerie te weeg brengt, waar het zich in de plaats dringt, die alleen door vakmannen, met kennis en practische ervaring toegerust, behoorlijk kan worden vervuld. Deze beschouwingen zullen ieder, die afkeerig is van tijdverspilling aan monnikkenwerk en van het nutteloos veront rusten en zonder vergoeding in dienst stellen van inlanders, warm maken; vooral hen, die zich goed kunnen voorstellen welk een kolossale massa onbezoldigden arbeid hier van de mindere hoofden is gevergd; hoe die menschen moeten getobd en gezucht hebben bij de uitvoering van een taak, geheel boven hun begrip en hunne krachten, gejaagd en misschien bedreigd voor 't geval hun werk niet tijdig af, of niet voldoende deugdelijk was uitgevoerd. En dat alles om een stapel totaal waardeloos papier, beklad met billioenen cijfers in het leven te roepen." Zoo had men dan allerlei gegevens betreffende de economische toestanden der dessas, de oppervlakten bouwgrond, de jaarlijksche opbrengst per bouw, zonder dat het een met het ander in behoorlijk verband was gebracht. Ontmoedigd door de herhaalde mislukking harer pogingen schijnt de Regeering eindelijk overtuigd te zijn geworden, dat alleen door de opmaking van een kadaster, onder leiding van bekwame Europeesche ambtenaren, een betere toestand kon geboren worden. In 1873 werd door dergelijke ambtenaren begonnen met het opmaken van een perceelsgewijs, zoogenaamd „eigendomskadaster" van de hoofdplaatsen, terwijl na 1879 ook de bijhouding der kaarten van de statistieke opneming aan hen werd opgedragen. Een perceelsgewijs kadaster op denzelfden voet als voor de hoofd plaatsen en nederzettingen is opgemaakt, bleek evenwel voor de binnenlanden van Java niet alleen te kostbaar naar ook onpractisch te zijn. Een eerste vereischte voor een kadaster is, dat het in elk opzicht behoorlijk kan bijgehouden worden. Anders heeft het slechts een tijdelijk en beperkt nut. De overdracht echter van grondbezit tusschen Verstijnen, Tijdschrift voor K. en L. VI. bl. 197.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 191