190 Javanen is niet aan overschrijving of registratie onderworpen, zij heeft in den regel onderhandsch, mondeling, of voor het dessabestuur of den priesterraad plaats, zoodat officiëele controle niet mogelijk is. Daarbij komt nog de groote onverschilligheid van den Javaan omtrent de grenzen van zijn grond. Nu bovendien gebleken is, dat de inlander geen gebruik maakt van de agrarische wet op de conversie van zijn grondbezit in eigendom heeft men de reeds aangevangen perceels gewijze kadastreering van dessas gestaakt. Zulk een kadaster is voor langdurige bijhouding niet vatbaar. Voor dë—inrichting van een fiskaal- of landrente- kadaster, dat behoorlijk bijgehouden, zou kunnen dienen als grondslag voor den omslag der landrente en tevens om in eigendom geconverteerden grond van den inlander, of gronden aan Europeanen, Chineezen of andere vreemde Oosterlingen afgestaan, te idenfiëeren, deed de heer Verstijnen voorstellen, in 't kort hierop neerkomende: „De triangulaties en hoofdpolygoonmetingen worden uitgevoerd met dezelfde zorg en volgens dezelfde regelen als voor een eigendoms kadaster noodig is; de hoofdindeeling van het terrein en de blijvende kenmerken, die er zich op bevinden als wegen, groote rivieren, kanalen, bruggen, palen, op zich zelf staande gebouwen enz. worden met dezelfde zorg opgemetende driehoeks- en polygoonpunten worden zichtbaar en blijvend verzekerd. Hierin zal men een geraamte hebben voor een toekomstig eigendomskadaster, waaraan successievelijk in agrarisch eigendom overgaande stukken grond worden vastgemeten en zoodanig er in opgenomen, dat met de conversie van het laatste grondstuk, ook het eigendomskadaster gereed en in de plaats van het oorspronkelijk opgemaakt fiskaal kadaster getreden zal zijn. Het werk aan het leggen van dien grondslag verbonden, bedraagt hoogstens 1/10 van het geheel. Daarbij komt nog dat voor een fiskaal- kadaster eene basis om het detailwerk aan te verbinden evenzeer noodig is, met dit verschil evenwel, dat zij meer globaal en minder nauwkeurig kan zijn, desnoods geen verband behoeft te houden met triangulaties van hoogere orde enz., zoodat het verschil in arbeid aan de eene wijze van uitvoering boven de andere verbonden zeker niet meer dan 1/25 zal bedragen." 1) Tijdschrift van K. en L. VI, bl. 203.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 192