194 „Maar zoo dat moest, wat ik echter niet als bepaald noodig erken, waarom dan niet in de hand van den bouwmeester, in plaats van in die van den stoffeerder? „Immers als men een bouwwerk eenvoudiger wil maken, dan men eerst voornemens was te doen, ten einde minder geld te besteden en eerder gereed te zijn, verwisselt men niet den bouwmeester met den behanger doch men laat den eerste een nieuw eenvoudiger bestek maken en hem het werk daarnaar uitvoeren. „Neende methode van meten moest vereenvoudigd worden, alleen omdat men meende daarmee spoediger te vorderen, en dus ook minder uit te geven; en de algemeene chef moest een bestuurs-ambtenaar zijn, omdat Ja, werkelijk Mijne heeren, ik kan hierover mijn gevoelen moeilijk uitspreken, en zal dan maar als reden aannemen, omdat het in 't oog van den directeur van binnenlandsch bestuur zóó moest. „Uit de resultaten is intusschen reeds meer dan genoeg gebleken, dat de aangenomen werkwijze bij de meting niet leidt tot meer vor dering en minder uitgaven. Integendeel bleek dat aanmerkelijk minder is afgedaan dan vroeger, toen voor een fiskaal kadaster werkelijk overdreven juist en te omslachtig werd gewerkt. Al wat aan deugdelijke uitvoering, d. i. aan duurzaamheid, nauwkeurigheid en bruikbaarheid wordt prijsgegeven is dus opgeofferd aan eene fictie, die zeker in het hoofd van werkelijk deskundigen niet zou zijn opgekomen, „De volgende cijfers mogen deze uitspraak staven: In de jaren 1886 tot en met 1890 werden per jaar gemiddeld ruim 70.000 bouws landrenteplichtige gronden door het kadaster zeer nauwkeurig opge meten en verder verwerkt, met ongeveer hetzelfde personeel, dat nu bij de nieuwe regeling is werkzaam gesteld, terwijl in 1891, 1892 en 1893 (jaren waarin deze laatste in vollen gang was), niet meer geleverd kon worden dan pl. m. 40,000 bouws per jaar aan nieuw werk, terwijl daarenboven gemiddeld evenveel van het vroeger door het kadaster gemeten werd herzien. Stellen wij die herziening, waarvan het zeer de vraag is, of zij niet grootendeels bestaat in bederving van goed werk, op 1/s van den arbeid nieuw, dan krijgen wij een vermindering aan geleverd werk van pl. m. 1/5 a 1/6 (zie koloniale verslagen). Ik maak mij daarentegen sterk dat als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 196