195 onder goede leiding het kadaster-personeel onafhankelijk en op zich zelf staande had kunnen doorwerken, volgens de eenvoudige, doch deugdelijke methode, die ik in mijn meer genoemd opstel „de landrente in verband met het kadaster" en ook mondeling den hoofdinspecteur van kultures aanbeval, wel het dubbele had kunnen geleverd worden, en zulks zou niet het minste ongerief voor de goede samenwerking met het schattingspersoneel hebben behoeven op te leveren, daar deze eenvoudig bestaat in het gemeenschappelijk over leggen, welke gedeelten opvolgend voor opmeting en verdere behan deling aan de beurt komen, „Ontbreekt het ten opzichte van het meeiwerk alleen aan minder goede regeling en onvoldoend deugdelijke uitvoering der détails, bij het schattitigsiuerk vrees ik, dat grootere afwijkingen van den goeden weg, zoo niet misslagen begaan worden, ofschoon ik er geen grondig en volledig oordeel over kan vellen, daar er geen instructie voor dat werk is gepubliceerd, en ik op mijn herhaald verzoek om inlichtingen, aan daar geplaatste ambtenaren, omtrent de leidende gedachte en de wijze van uitvoering, slechts één antwoord heb ontvangen, luidende dat alles zoo geheimzinnig toegaat, dat bij zelf het fijne er van niet wist, en dat bovendien streng verboden was, er mededeelingen over te doen. De koloniale verslagen leeren ons hieromtrent ook wel bitter weinig, doch genoeg om de uitgesproken vrees te wettigen. „Wij leeren daaruit n.l. alleen dat de schatting de meting op den voet volgt; dat zij wordt uitgevoerd door den inspecteur en de hem toegevoegde controleurs, die met de kaart in de hand nagaan, of door de landmeters de kuituursoort goed is opgegeven, en nota bene of de voorschriften voor de meting goed zijn opgevolgd. Verder, dat daarbij tevens de blokken worden geclassificeerd volgens sommige factoren, die bij de berekening der belasting van invloed zijn. Welke factoren worden gebruikt, naar welke beginselen zij worden verwerkt enz., blijkt echter niet. Eindelijk, dat van alle dessas monografieën worden gemaakt, speciaal ten aanzien der bouwgronden, waarin tevens alle gegevens worden verzameld omtrent den economischen toestand der dessa en van den druk der grondbelasting in verschillende streken. „In dit laatste ligt opgesloten, zou ik zeggen, dat men de zaak Tijdschrift van K. en L. VI, bl. 116, 196.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 197