201 Verder vraagt de heer Pijn acker Hordijk of de inleider „meent dat, ingeval de Regeering het stelsel, toegepast bij de proef neming in de Preanger, ook voor de andere residentiën handhaaft, hij het dan toch wenschelijk acht met de kadastrale opmeting voort te gaanof zoudt gij het in dat geval beter vinden dat de proef werd gestaakt"? De heer Verst ij nen. „Ja, ten minste als ik op de resultaten let wat er en hoe het precies gebeurt, daar kan ik niet achter komen, dan zou ik moeten zeggen, dat veel te veel geld over bodig wordt besteed, veel te langzaam gevorderd en het werk te gebrekkig moet zijn, om te mogen aanraden, liever op dezen voet door te gaan, dan de zaak maar weer bij het oude te laten. „Dat bij het oude laten! komt wij echter ook weer zoo onrecht vaardig, onmogelijk en beneden de waardigheid van een eerlijk en verstandig koloniaal bestuur voor, dat ik werkelijk moeilijk zou kunnen besluiten om een uitspraak in deze te doen als daarvan afhing of er niets zou worden gedaan, dan wel worden gewerkt zooals thans geschiedt. „In elk geval zou ik er aan toevoegen; maar doe het liever goed! wat drijft u toch tot dat halfslachtig werk, dat altijd duur is en toch in de toekomst zeker niet zal bevredigen." x) In het bovenstaande heb ik getracht op objectieve wijze verslag te geven van de meeningen die er verdedigd worden over de land rente en de proefneming met een fiskaal kadaster in de Preanger. Werd de drang, om van eigen meenig te doen blijken, mij een enkele keer te machtig, in 't algemeen heb ik niet toegegeven aan de lust vragen te doen, opmerkingen te maken, of kritiek te oefenen, wel bewust te weinig op de hoogte te zijn van Indische toestanden, om mee te mogen praten. Ik hoop echter dat Indische zaakkundigen zich opgewekt mogen gevoelen meer licht over de proefneming in de Preanger en de daar verkregen resultaten te doen schijnen, waartoe dit tijdschrift gaarne beschikbaar wordt gesteld. I. BOER, Hz. Indisch Genootschap, Verslag bl. 26.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 203