F. G. Ganss. Polygonometrische Tafeln zum Gebrauche in der Landmessung für die Teilung des Quadranten in 90 Grade zu 60 Minuten. Halle a.S. Verlag von Eugen S trien 1893. Pr eis gebunden 12 Mark. F. G. Gauss. Ftinf stellige vollstandige logarithmische und trigono metrische Tafeln. Halle a.S. Verlag von Eugen Strie?i 1895. Pr eis in Originalba7id 2 Mark 50 pf Bij het uitvoeren van berekeningen behoort verband te bestaan tusschen het gebezigde hulpmiddel en het wezen, den aard der berekeningselementen. Meer en meer wordt erkend dat voor logarithmische berekeningen, afgezien van bizondere doeleinden, het gebruik van vijfstellige, in vele gevallen zelfs van vierstellige logarithmentafels geheel voldoende is. Het gebruik van zevenstellige logarithmen, vrij algemeen tot nog toe in zwang, veroorzaakt dientengevolge een zeer belangrijke noodelooze verzwaring van den arbeid. Vijfstellige logarithmentafels beantwoorden voor de bijbehoorende getallen aan eene nauwkeurigheid, welke zelfs in de ongunstigste gevallen nogbedraagtterwijl de door meten, wegen, zelfs 8 6858 rekenen enz. gevonden grondslagen eener berekening, slechts hoogst zelden dezen graad van nauwkeurigheid bereiken, in den regel, geducht veel er van verschillen. De uit zulke grondslagen door logarithmische berekeningen af te leiden uitkomsten een grooteren graad van nauwkeurigheid te willen geven als de grondslagen zelf, zou een ijdel pogen zijn, zoodat voor de meeste berekeningen ieder bezwaar tegen het ontoereikende van vijf- of vierstellige logarithmen vervalt. Deze overwegingen hebben bij den samensteller der aan het hoofd dezer beschouwing vermelde tafels hoofdzakelijk gegolden, toen hij tot hunne uitgave besloot, bovendien beoogde hij met de eerste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 204