20 De plaatsbepaling op de aarde, als bol beschouwd, ten opzichte van een willekeurig gekozen raakpunt kan geschieden op eene wijze, die analoog is met de plaatsbepaling door middel van geografische lengte en breedte. De verschillende vlakken, die door den straal van het raakpunt kunnen gebracht worden, snijden den bol volgens groote cirkels; een van deze is de meridiaan. Om nu een punt te bepalen, is het voldoende den standhoek te kennen tusschen den meridiaan en den grooten cirkel, gaande door dat punt en het raakpunt, benevens de lengte van den boog tusschen deze beide puntengenoemde standhoek en booglengte dragen den naam van azimuth en afstand van het punt ten opzichte van het raakpunt. De bepaling van azimuth en afstand uit de geografische lengten en breedten kunnen wij hier onbesproken laten, daar dit vraagstuk in alle handboeken der geodesie uitvoerig is behandeldin het bijzonder meenen wij hiervoor echter te moeten vermelden de verhandeling van Dr. Ch. M. Schols van 1882, opgenomen in de Verslagen en Mededeelingen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, Af- deeling Natuurkunde. Tweede Reeks Achttiende deel bladz. 1 70. De berekening der projectie van de punten, door azimuth en afstand bepaald, geschiedt nu uit deze gegevens op geheel dezelfde wijze als hierboven voor de pool als raakpunt uit geografische lengte en poolsafstand. De stand waarbij de pool het raakpunt is, wordt meestal de nor male genoemd, omdat de straal van het raakpunt, ot wel de loodlijn op het raakvlak, met de aardas samenvalt; valt deze lijn in het vlak van den equator, zoo spreekt men van transversaalin elk ander geval van scheeven stand, of projectie op den horizon. Deze onderscheiding kan eveneens gemaakt worden voor projecties op een kegel- of cilinderoppervlakmen noemt deze normaal, trans versaal of scheef, naar gelang de as van het omwentelingslichaam ligt in de aardas, in den equator of in een anderen stand. De equivalente kegelprojectie. We denken ons de aarde als een bol en verder een aan dezen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 20