45 „den titel, bij de akte, en dat hetgeen verder plaats heeft is eene „bijkomstige formaliteit, bestemd om aan de overdracht of vestiging „tegenover andere rechtshandelingen van den zelfden auteur haren „rang te verzekeren"1). Volgens die voorstelling wordt dus het za kelijk recht verkregen door den titel, doch buiten toedoen van den houder van dat recht weder verloren, indien de vorige eigenaar nog maals verkoopt en deze tweede kooper het eerst zijn titel openbaar maakt. De andere, hier gebezigde en, naar ik meen, meer algemeene op vatting van zakelijk recht is meer beperkt. Een recht is eerst dan zakelijk, als het werkt tegen derden. De bewering van Mr. Hamaker, dat door deze opvatting „de verkrijging van zakelijk recht en de „verkrijging van rang geïdentifiëerd"2) worden, zou alleen opgaan, als zakelijk recht op geene andere wijze dan door overdracht werd ver kregen. De vraag, welke van beide opvattingen uit een historisch-juridisch oogpunt de juiste is, laat ik aan de beslissing van meer bevoegde beoordeelaars over. Hoofdzaak is dat vaststaat, van welk begrip een woord de drager is. Bestond voor elk der beide genoemde begrippen een afzonderlijk woord, veel misverstand en woordenstrijd zou worden voorkomen. Om het karakteristieke verschil tusschen negatieve en positieve stelsels aan te duiden, zou men zeer verkeerd doen met te veel be- teekenis te hechten aan de woorden positief en negatief„Want, „daargelaten dat de namen het karakteristieke der zaken in 't minst „niet aanduiden en deze in eene tegenstelling brengen, waarin zij „niet tot elkander staan, zelfs indien men de zaken in het grove „beschouwt zijn de namen onjuist. Het is niet waar, dat onder het „negatieve stelsel niemand eigenaar is, die niet, en dat onder het „positieve stelsel ieder eigenaar is, die wel in de registers of 't grond boek te vinden is." Aldus Mr. Hamaker3), die „het eigenaardige en wel het eenige Rechtsgeleerd Magazijn, 1893, bl. 436. J) T. z. p. bl. 437. Vergelijk: Wat is het stelsel van openbaarheid enz., van denzelfden Schrijver, bl. 24 van den overdruk uit het Weekbl. v. Not. en Reg., nrs- 1267 vlg. 3) Reehtsgel. Mag., 1893, bl. 434.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 43