46 „eigenaardige, van het negatieve stelsel en dus ook van ons recht" hierin gelegen acht, dat het „den rang van de beschikkingen van „een zelfden persoon over eene zelfde zaak (laat) afhangen, niet van „het tijdstip waarop zij plaats hebben, maar van het tijdstip, waarop „zij worden geboekt, En daarom is bij ons het eenige voor het „stelsel wezenlijke register het dagregister alle andere, de registers „van overschrijving en inschrijving niet minder dan de overige, zijn „bijkomende 1). De registers moeten zijn, zuiver en niets anders, mid delen ter bepaling van den rang van rechtshandelingen en vonnissen, „waardoor rechten op onroerend goed verkregen, verloren of beperkt „worden, niet middelen ter publicatie van feiten, die op de hande lingsbevoegdheid der rechthebbenden van invloed zijn. Dat de kennis „van deze feiten voor het publiek van belang kan zijn, is onweer sprekelijk, maar zij worde op andere wijze verschaft; tenzij men „'t gevaar loopen wil, den waren aard van het negatieve stelsel steeds „meer onder allerlei bijzaken te verbergen"2). Hoeveel moeite de hooggeleerde Schrijver zich ook geeft, dit denk beeld op de hem eigene heldere wijze duidelijk te maken, veel over tuigende kracht gaat er niet van uit. Het „eigenaardige", althans het „eenige eigenaardige" van het negatieve stelsel kan niet in de rangbepaling gelegen zijn, in zoover dit stelsel er geenszns door wordt gekarakteriseerd tegenover het positieve stelsel, dat die rangbepaling eveneens en meer consequent doorvoert. Bovendien houdt een stelsel niet op negatief te zijn, als men langs allerlei wegen het positieve stelsel nadert,, zooals de wets- ontwerpers van 1860, 1870 en de vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging wenschen. Zoolang eene zekere grenslijn niet overschreden wordt, blijft een stelsel negatief, al neemt het nog zooveel elementen van een positief stelsel over. De grenslijn kan zeer scherp worden getrokken. Een stelsel is negatief als m t algemeen het zakelijk recht van een derde voorgangersterker is dan dat van den verkrijgereen stelsel is positiefindien als regel geldtdat de verkrijgerbona fide krachtens rechtshandelingbeveiligd is tegen uitwinning op grond van Rechtstel. Mag., 1893, bl. 436. J) T. z. p., bl. 460.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 44