48 Deze drie definities hebben dit gemeen, dat zij in meerdere of mindere mate te veel kracht toekennen aan de inschrijving in het grondboek en daardoor herinneren aan de onjuiste opvattingen van een Prof, Gratama, een Mr. Colenbrander en dergelijke vroe gere bestrijders van het grondboek. Bovenstaande uitingen geven den indruk die trouwens door nagenoeg alle bestrijders van positieve stelsels wordt opgewekt dat het er slechts op aankomt, zijn recht geboekt te krijgen, om tegen elke uitwinning gevrijwaard te zijn. Voor een juister inzicht laat ik hier woordelijk volgen eenige be palingen van het Pruisische Gesetz über den Eigenthumserwerb nnd die dingliche JBelastung der Grundstücke vom 5. Mai 1872, waarin de grondbeginselen van het stelsel zijn vervat. 5 Ausserhalb der Falie einer freiwilligen Verausserung wird Grundeigenthum nach dem bisher geitenden Recht erworben. 9. Die Eintragung des Eigenthumsüberganges und deren Folgen können nach den Vorschriften des bürgerlichen Rechts angefochten werden. Es bleiben jedoch die in der Zwischenzeit von dritten Personen gegen Entgeit und im redlichen Glauben an die Richtigkeit des Grundbuchs erworbenen Rechte in Kraft. 10. Die Anfechtung ist auch auf Grund des Rechtsgeschafts, in dessen Veranlassung die Aufïassung erfolgt ist, statthaft, jedoch wird die mangelnde Form dieses Geschafts durch die Aufïassung geheilt. 11. Beschrankungen des Eigenthumsrechts an dem Grundstück erlangen Rechtswirkung gegen Dritte nur wenn dieselben die Beschran kungen gekannt haben oder letztere im Grundbuch eingetragen sind. 12. Dingliche Rechte an Grundstücken, welche auf einem pri- vatrechtlichen Titel beruhen, erlangen gegen Dritte nur durch Eintra gung Wirksamkeit und verlieren dieselbe durch Löschung. Hieruit blijkt alzoo: 1°. Dat elke boeking in rechte kan betwist worden. 2°. Dat eigendomsverkrijging alleen met uitzondering van vrijwil lige overdracht op dezelfde wijze plaats heeft als bij ons, nl. over eenkomstig het burgerlijke recht door wettelijke of testamentaire erfopvolging, boedelmenging, enz. 3°. Dat erfgenamen en andere verkrijgers, die niet verwerven „gegen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 46