53 „zijn zakelijk recht, die als de grootste aanbeveling van het Grond- „boekstelsel wordt op den voorgrond gesteld" Die schrijver doet het verder voorkomen, alsof men slechts de vraag behoeft op te werpen, of de houder van een zakelijk recht te goeder trouw ver wierf, om alle zekerheid in onzekerheid te verkeeren. „Ja", zegt Mr. J. A. Levy, „opwerpen kan men die vraag, maar „zal men daar ook fiat op krijgen bij den rechter? Men kan elke „vraag opwerpen, maar, mij dunkt, zooveel mag men wel zeggen, „dat in onze maatschappij het overgroote deel van de transactiën „over onroerend goed gesloten worden onder vigueur van goede „trouw. Het zou eenvoudig onmogelijk zijn om een zoodanig geding, „ook maar met een zweem van succes, bij den rechter aanhangig „te maken" 2). Dit is ongetwijfeld juist, tenzij men niet maar losweg de vraag opwerpt, maar tevens bewijzen kan aanvoeren, want de bewijslast rust op hem, die kwade trouw beweert. Doch als de kwade trouw bewezen kan worden, op welke deugdelijke gronden zou men dan den benadeelde eene rechtsvordering willen ontzeggen Het algemeen belang wordt daardoor in geen enkel opzicht gediend. Zonderling klinkt het bovendien, als een verklaard voorstander van het negatieve stelsel, gelijk de heer Moll, de vereischten van goede trouw en bezwarenden titel voor de werking der verkrijging tegen derden in het grondboekstelsel bestrijdt. Immers, indien een revindicant de afwezigheid van goede trouw bewijst, aantoont dat de verkrijging op schenking berust, indien dus het zakelijk recht onder den derden verkrijger vervolgbaar blijkt, wordt de rechtsver houding dezelfde als onder het negatieve stelsel. 2°. Onder bezwarenden titelkrachtens geldige overeenkomst. Uit dit vereischte blijkt, dat verkrijgers krachtens erfopvolging, schenking, enz. zich op de boeking hunner verkrijging niet kunnen beroepen; zij hebben niet meer recht dan hun auteur. De overeenkomst moet geldig zijn. Niet wegens gebreken in den vorm van het contract kan de inschrijving worden betwist, doch wegens het gemis van een rechtsgrond of wegens nietigheid der overeenkomst. Praeadvies in Handelingen Ned. Jur.-Ver., 1893, I bl. 281. 2) Handelingen Ned. Jur.-Ver., t. a. p., II bl. 87.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 51