54 3°. Verwerft van den ingeschreven eigenaar. Ten opzichte van derden-verkrijgers, die tegen wederpraestatie zakelijk recht verwerven, is aan het grondboek openbare geloof waardigheid toegekend. D. w. z. dat te hunnen behoeve, en te hunnen behoeve alleen, de inhoud van het grondboek geldt als waar en als volledig. De verkrijger kan zich op de openbare geloofwaardigheid van het grondboek niet beroepen, indien de vervreemder niet de ingeschreven eigenaar was. Gemis van bevoegdheid van den eigenaar moet uit het grondboek blijkenhet werkt anders niet tegen den verkrijger. De onbekwaam heid van den vervreemder werkt ook zonder aanteekening tegen den verkrijger; dit hebben alle stelsels gemeen. 4°. Verkrijgt door inschrijving het onomstootelijk zakelijk recht. Verkrijgingen krachtens rechtshandeling werken eerst door inschrij ving tegen derden, m. aw. het tijdstip der boeking beslist over de rangorde. Zijn al deze voorwaarden vervuld, dan is het zakelijk recht van den verkrijger sterker dan dat van een derde, wiens recht tegen den vervreemder vervolgd had kunnen worden, doch die niet tijdig voor de boeking van zijn recht of voor eene aanteekening Vormerkung had zorg gedragen. Dit is de beteekenis van „onomstootelijk." In het voorgaande heb ik getracht het leidende hoofdbeginsel van een positief stelsel te schetsen, zonder mij te verwijderen van de grenslijn, die een dergelijk stelsel van een negatief scheidt. Men kan natuurlijk verder gaan, door eene meer absolute rechtskracht aan het grondboek toe te kennen. In enkele opzichten is dit inder daad geschied in de wetgevingen van Australische koloniën. Doch men zou verkeerd doen door deze grootere rechtskracht van het grondregister te vereenzelvigen met het in die koloniën ingevoerde Torrens-stt\se\. Het eigenaardige van het Torrens-stelsel is niet gelegen in afzon derlijke beginselen van materieel recht; in dit opzicht is het eenvoudig een positief stelsel, niets meer. Het duplicaten-stelsel vormt het eigenlijk karakteristieke van Torrens1 vinding en de groote voordeelen van zijn stelsel vloeien hoofdzakelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 52