57 Een feit is als grondslag boven een mythe te verkiezen; 'tis iets voel-, iets tastbaars, nooit verliest het zich in nevelen, 't is klaar en helder, twijfel sluit het buiten; een geloof steunende op een feit is wetenschap geworden. Het zooeven vermelde geloof verkeert in deze laatste en gelukkige omstandigheid. Tot bewijs. Indien de totaalsom onzer ervaringen op trigonometrisch-polygo- nometrisch-kadastraal gebiedomgewerkt tot doelmatige voor schriften ware aangeboden aan de regeering, dan zou ongetwijfeld een nadere regeling zijn gevolgd, want de brief van den Minister van Financiën dd. 12 October 1894 n°. 42 Regie aan den heer Ingenieur Verficateur van het kadaster te Leeuwarden houdt in de mededeeling, dat met het oog op het gebruik dat bij de berekening van de inhoudsgrootte van perceelen wordt gemaakt van den planimeter, een formulier voor de uitvoering van dien arbeid is vastgesteld. Dit schrijven wijzigt Art. 162 I. K. al. 2 e. v.; 'tis een be scheiden stap in goede, vooruitstrevende richting; de brief leert ons dat voorstellen tot hervorming door de regeering ontvangen, bij haar niet alleen welwillend welkom worden geheeten, doch ook, en dat is meer waard, door haar worden omgewerkt tot een meer of minder bepaald omschreven voorschrift. Onder verwijzing naar deze wetenschap zij gevraagdis de ervaring van zeventien jaren nog ontoereikend, om een aan alle eischen der praktijk voldoend stel van formulieren te ontwerpen ten behoeve van trigonometrische en polygonometrische berekeningen. Wij antwoorden, en weer eenstemmig: er is lang, te lang reeds gedraald, moge alle aarzeling, waar die ook mocht bestaan, zoo spoedig als doenlijk worden overwonnen. Gaan we eens na onder welke omstandigheden een onder de tegenwoordige voorschriften voor hermeting werkzaam gesteld ambte naar verkeert. Hij heefteen theodoliet, baken en andere voor de praktijk noodige hulpmiddelen, waaronder helaas dikwijls nog meetkettin- genwellicht zijn hem een viertal adspiranten of jongere ambts broeders, waar hij op dat oogenblik heusch niet weet wat mede aan te vangen, toegevoegd; hij heeft arbeiders, en wordt geoor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 55