60 deren de formulieren bestemd ter berekening van punten bepaald door voor en achterwaarts gemeten richtingen (of zoo men wil buiten en binnenrichtingen. {Tijdschrift v. K. en L. Jrg. I bldz. 160), en dat op grond der omstandigheid, dat met geringe moeite bij die restrictie een Nederlandsche handleiding1) zou zijn zamen te stellen; die handleiding zou een gedeeltelijke vertaling moeten zijn van Anw. IX en opwekken tot kennismaking met de volledige Pruisische voorschriften. Tot een volledige vertaling over te gaan zou zoowel nu als later een dwaasheid wezen. Anw. IX toch regelt uitsluitend de techniek van het kadaster, is een handboek, een standaardwerk; bij vertaling zou zij nooit winnen, wel verliezen; te eenigertijd behoort zij daarom te worden geaccep teerd op de zelfde wijze, als wij het reeds zoo menig wetenschap pelijk werk uit den vreemde deden. Ik zou dus wenschen over te nemen alle formulieren welke door ons kunnen worden gebezigd, met behoud van het beginsel der vorming van driehoeken. In de Nederlandsche bewerking behoude men de Pruisische volg- nommers, opdat, wenscht iemand alle formulieren te gebruiken, hem dat mogelijk zij door zich de ontbrekende uit Berlijn te ontbieden. We komen zoodoende tot een tusschentoestand, het eerste rust punt, moge 't ook het laatste zijn, waarin ons de verplichting zal zijn opgelegd voor alle trigonometrisch- en polygonometrisch werk formulieren te gebruiken, met vergunning, aan wie 't keurslijf te eng is, zijn werk geheel en al uit te voeren volgens de voorschriften in Pruisen van kracht. Voor de eer van ons korps hoop ik dat het meerendeel der ambtenaren gebruik zou maken van die vrijzinnige bepaling. Nu hoop ik niet voor onvaderlandlievend te worden uitgekreten door zonder omwegen aan te radenneem van den vreemdeling over wat uitmuntend door hem werd georganiseerd. Waartoe ontkennen dat Duitschland geodetisch thans aan de spits staat. Ook voor den gewonen dienst is een kleine gids dringend noodig, een vertaling als bedoeld zou voor opnemingen van eenigen omvang in een niet te loochenen behoefte voorzien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 58