61 Laten we maar niet aarzelen plagiaat op groote schaal te plegen; 't is de goedkoopste manier om boete te doen voor de nagenoeg alge- heele veronachtzaming der voorbereiding van de regeling van het wetenschappelijk gedeelte van ons dienstvak. Zijn we eerlijk, we verklaren: in dit opzicht, als in zoo menig ander, komen we als 't hinkende paard achteraan. Maar, het dier kan gelukkig herstellen Welnu, die genezing zij verrassend, voor dezen enkelen keer zij 't kreupel eens plotseling verdwenen. Dat de vreemdeling ons helpt kan op zich zelf maar een gering bezwaar zijn, chauvinistische redeneringen zouden al zeer gemakkelijk weerlegd kunnen worden. Bovendien hij doet het al reeds. Hoeveel exemplaren van Anweisung IX zouden wel niet in onze handen zijn, hoe groot zou 't aantal landmeters wel wezen dat op die wijze stilzwijgend verklaarde behoefte te gevoelen aan een voor schrift, dat zich steeds een trouwen gids betoont Ja, aan particulieren ondernemingsgeest danken we zelfs enkele formulieren voor berekeningen, waaronder nauwkeurige en verwaterde overdrukken der Pruisische. Niemand zal toch met betrekking tot wat in dat opzicht hier te lande bestaat het vaderschap voor zich opeischen. De eensluidende overdrukken zouden z'oon eisch onmiddellijk te niet doen, en de verwaterde als eigen werk uit te geven zou doen gelooven, dat men zich bezig hield met Columbusje spelen. Ons Amerika is ontdekt; die overtuiging behouden we, ook al zouden sommige aangezichten een gelaatsuitdrukking vertoonen, als had men zoo juist, daareven, Isabella van Spanje begroet. De inleiding werd wat lang, maar niet te lang, want duidelijk moest uitkomen welk standpunt bij deze beschouwingen zal worden ingenomen. De formulieren waaraan wij behoefte hebben zullen zoo beknopt mogelijk worden besproken, van theorie houden zal in een enkel geval slechts sprake kunnen wezen, zooveel mogelijk zal worden verwezen naar de plaats waar die is te vinden. De bijgevoegde Pruisische modellen Nos. la, 4, 8, 11, 16, 17 en 22 zullen hoop ik geen ergenis wekken, de finantieele toestand der Vereeni- ging is goed, maar de kas is niet onuitputtelijk, van't standpunt der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 59