64 b. bij repetitie waarneming een viervoud. Voor hulpmetingen ten behoeve der herleiding van excentrisch waargenomen richtingen tot de as van het station en dergelijke meer, is een tweevoudige waarneming in beide standen van den kijker vol doende. (Anw, IX Abschnitt II 14). Voor de waarneming der richtingen ter bepaling der trig, hulppunten is het in den regel voldoende dat het aantal is: a. bij reïteratie waarneming een tweevoud; b. bij repetitie waarneming een drievoud. (Anw. IX. Abschnitt III 26.4). Voor de meting der hoeken van het polygoonnet kan met een enkelvoudige waarneming in beide standen van den kijker worden volstaan. (Anw. IX Abschnitt IV. 35). Brengen we deze aanhalingen in verband met de hier te lande uit gevoerde of in uitvoering zijnde metingen, dan merken we op, dat punten van de 3e orde bij ons zeldzame vogels zullen wezen. Voor de bepaling van zulke punten mist de administratie van het kadaster bovendien de hulpmiddelen. (Tijdschrift Kad. en Landm. Jrg. VI 1890 blz. 40). Punten van de 4® orde kunnen voor menigeen goede bekenden zijn, de overgroote meerderheid onzer trigonometrische punten zijn even wel zoogenaamde hulppunten. Supprimeert nu de divisie Arnhem de onderafdeeling van kol. 6, dan zullen fouten, bij waarnemingen van de 4® orde door eenvoudig vergelijken kunnen verbeterd worden. Bij overbrenging van kol. 10 naar Trig. Form. 2, moet, wil men fouten vermijden, collationnement plaats vinden. Bij het gebruik maken van waarnemingen voor de trig, hulppunten of van die voor de hoekmetingen voor het polygoonnet kan men niet anders doen dan hopen, dat bij 't inschrijven geen aflezings- fouten werden geboekt. Bij tweevoudige waarneming toch is niet na te gaan welke der twee bij verschil de juiste is; een enkelvoudige waarneming laten we geheel buiten beschouwing. Maar op de klip der fouten in eersten aanleg zal men te Arnhem wel niet stranden, we mogen dus vermoeden dat zooals op vele plaatsen, ook daar, een grooter aantal waarnemingen wordt ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 62