66 dus volledig, dan is de uitkomst van alle waarnemingen voor iedere richting, het arithmetisch gemiddelde uit de herleide gemiddel den voor ieder stel overgenomen uit trig form. 1 kol. 10. De nauwkeurigheid dezer in trig form. 2 uit te voeren berekening wordt door een eenvoudige rekenproef gestaafd. AnwIX Regeln zum Trig. Form. 2. 20). Zijn op een standplaats tegelijkertijd richtingen van verschillende orden in verschillend aantal waarnemingen waargenomen, maar werden overigens volledige serieën verkregen, op een punt der 4e orde viseerde men b. v. tevens naar trigonometrische hulppunten, terwijl het aantal waarnemingen voor beide punten verschillend is dan wordt het gemid delde uit alle waarnemingen gevormd, door de voor de berekening der punten van de lagere orde te gebruiken definitieve richtingen (eind gemiddelden, endgültigen Richtungen) slechts te berekenen uit de stellen waarin de richtingen naar punten van de lagere orde voor komen, terwijl de voor de berekening der punten van hoogere orde te bezigen richtingen uit alle stellen worden afgeleid. (Anw. IX Regeln zum Trig Form. 2. 21). Ook de nauwkeurigheid dezer afleiding wordt door een rekenproef bewezen. De verdere voorschriften voor 't gebruik van dit formulier gegeven blijven buiten beschouwing; vasthoudende aan het beginsel der vor ming van driehoeken zij opgemerkthet formulier telt 7 kolommen, voeren we een driehoeksmeting uit verbonden aan eene eveneens bij ons in bewerking zijnde driehoeksmeting van de 4e orde, dan worden deze afdeelingen als volgt gebezigd. De kol. 1 tot B nemen op de herleide gemiddelden uit trig. form. 1 kol. 10; in kol. 4 komen de eindgemiddelden voor de trigonome trische hulppunten, terwijl in kol. 5 de hoeken voor het net der tri gonometrische hulppunten worden geschreven. Deze hoeken worden gevonden door aftrekking der elkander op volgende richtingen. Kol. 6 neemt op de eindgemiddelden voor de punten van het net der 4® orde, kol. 7 de betrokken hoeken als kol. 5. Op de enkelvoudige hoeken past men de eenvoudige rekenproef toe: tt 360°.- (400°). 't Is haast overbodig het voordeel verbonden aan het gebruik van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 64