67 trig. form. 2 nader toe te lichten; toch willen we het doen, wijl conservatisme de geduchtste tegenstander is welke wij op onzen weg kunnen ontmoeten, omdat hij stellig ergens zal hebben post gevat en bijgevolg geen argument mag worden verzwegen dat eventueel te verwachten redeneeringen te niet doet. Het trig. form. 2 bevat een volledig register van centrische hoeken, zooals zij in de latere berekeningen moeten worden ingevoerd, zoo'n register is bij onze hermetingen onbekend, we verheugen ons dikwijls nog in zakboekjes, bevattende hoekwaarnemingen, nog nagenoeg in hun geschapen toestand. Moet toevallig een ambtenaar die registertjes overnemen van een ambtsvoorganger, dan zal gewis de haardos van den overnemer, indien zijn kruin er althans mede versierd is, schade lijden, door de krampachtige vingerbewegingen waaraan hij bij de behandeling dier documenten zal blootstaan. Het trig. form. 2 daarentegen had klaren wijn geschonken. Mogen zakboekjes het deel van kaalhoofdigen zijn. Voor de'trig. form. 1 en 2 zie men behalve Anw. IX 1894. F. G. Gauss: die trigonometrischen undpolygonometrischenRechnungen in derFeldmess- kunst, 1893, Kap. 2. Winkelmes sung und Horizontabschluss 67 t/m 81. Trig. Form 3. Berechnung der unzuganglichen Entfemung C. S. Trig. Form. 4. Reduction excentrisch beobachteter Richtungen. Deze formulieren hooren bij elkaar, in het zooeven aangehaalde werk1) van Gauss zijn zij toegelicht in Kap. 3, Htllfsmessungen und Rechnungen zür Winkelmessung82 t/m 85. Bij de bespreking van het Arnhemsche model tr. form. 1 is opge merkt dat kol. 11 werd weggelaten en dat daardoor voor repetitie waarnemingen het formulier ongeveer ongeschikt was geworden. Repetitie-waarnemingen kunnen wenschelijk zijn, daarom wordt op deze omstandigheid nog eens in 't bizonder de aandacht gevestigd. Wanneer men bij excentrische waarnemingen de reïteratie methode toepast, voor een punt der 4e orde b.v. een drievoud, dan is men gehouden, vóór de richtingen worden overgebracht naar trig. form. 2, Beide aangehaalde werken, nieuwe veelgewijzigde en verbeterde uit gaven, heeft de Ver. v. K. en L. in hare bibliotheek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 65