7! zullen worden gebruikt onder verwijzing worden overgenomen. Trig. Form. 5. Abriss. {Zie Tijdschrift Kadaster en Landmeetkunde Jrg. I 1885 blz.188 en 198 e. v). Dit formulier houdt geen verband met het beginsel der vorming van driehoeken, en blijft dus onbesproken. Trig. Form. 5». Berechnungsplan. De ambtgenooten welke gewoon zijn hun trigonometrisch werk uit te voeren door afzonderlijke puntenbepaling volgens de Pruisische voorschriften, doch nog geen gelegenheid hadden kennis te maken met de uitgave van Anw IX 1894zal het hoogst waarschijnlijk belangstelling inboezemen te vernemen dat aan die nieuwe uitgave bovenvermeld formulier werd toegevoegd. In de Regeln zum trigonometrischen Formulare 5a. 38" en 38b wordt de noodzakelijkheid der toevoeging van dat formulier met redenen om kleed welke we hier laten volgen. De oordeelkundige vaststelling der volgorde, waarin de punten van een net van driehoeksmeting zullen worden berekend, heeft grooten invloed op de waarde der einduitkomsten. Terwijl door de vereffeningsrekening de waarschijnlijkste ligging van een punt (in trig. form. 9 ook van twee punten) met betrek king tot de gegeven punten wordt verkregen, streeft de oordeelkundige volgorde der berekening in de berekeningtabel naar de gunstigst mogelijke ligging van alle punten onderling (38"). Het trapgewijs afdalen van punten eener hoogere orde naar die eener lagere, en binnen de grenzen van iedere orde van de gewichtigste naar de minder gewichtige punten, moet, ter vermijding van onge oorloofde ophoopingen van fouten bij het opmaken van de berekening tabel streng in acht worden genomen; de volgorde van berekening der punten wordt geopend door die punten waarvoor de meeste en de beste bepalingselementen in ons bezit zijn. Reeds bij de keuze te velde der trigonometrische punten moet er naar worden getracht, ieder nieuw te bepalen punt steeds in verband te brengen met de naburige punten. Bij de bepaling van punten van lagere orde kan, indien een vol doend aantal korte stralen aanwezig is, verwaarloozing plaats vinden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 69