73 breedte, waaruit op Rathkrügen als nulpunt de rechthoekige spherische coördinaten in trig. form. 6 werden bepaald. De berekening in trig. form. 6 levert uit zich zelf geen bewijs voor hare nauwkeurigheid en waarborgt evenmin tegen mogelijke fouten in de gebruikte geographische coördinaten. Tot proef worden daarom uit. de verkregen rechthoekige coördi naten de neigingen en afstanden afgeleid en vergeleken met de ge gevens der Rijksdriehoeksmeting. De proef berekening voor richtingen tusschen punten van de Den 2e orde wordt in den regel verricht met inachtneming der krom ming van het aardoppervlak, dientengevolge wordt de berekening van neigingen en afstanden .met logarithmen in zeven decimalen uit gevoerd in trig. form. 7. Overigens heeft de proefberekening plaats met logarithmen in vijf decimalen in trig. form. 8 volgens de formules der vlakke trigono metrie. Regeln zum Trig. Form. 643.) De spherische neigingen en afstanden kunnen, in berekeningen waarbij de kromming van het aardoppervlak buiten beschouwing wordt gelaten, niet worden gebezigd, voor deze berekeningen moeten de neigingen en afstanden volgens de formules van trig. form. 8 op nieuw worden afgeleid. Regeln ztim Trig. Form. 7, 47). Volgens Anw. IX kan dus de landmeter geroepen worden een terrein op te meten waarbij gegeven een viertal punten, op onder linge afstanden van 15 tot 35 kilometer, van welke punten bekend zijn de geographische lengten en breedten. Trig. Form. 8. Berechnung der Neigungen und Entfemungen aus den rechtw. Koordinaten. Is in een Pruisische driehoeksmeting dit formulier van groot ge wicht, bij de behandeling der form. 6 en 7 was er reeds sprake van, ook voor ons heeft het meer dan gewone waarde. Bij onze stelsellooze wijze van werken raken deze eenigszins onder geschikte afleidingen, maar niettemin belangrijke schakels onzer opvolgende berekeningen, gewoon weg zoek. Nu kan men zeer verschillend oordeelen over het nut van hun blijvend behoud, wat nog heel iets anders is dan het nut van het formulier; daarom zij opgemerkt dat nut of nuttigheid een algemeene eigenschap is, welke in verband tot verschillende zaken voorkomt in verschillende graden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 71