76 bekende formules; in Anw. IX 1894 is het formulier gewijzigd en wordt gebezigd het hulppunt van Collins, welbekend bij de graphische oplossing van het problema. (F. G. Gauss. Die. trig, und polyg. Rechn. 1893 26 bh. 84). Blijft het gebruik van het problema van Snellius toegelaten dan is het geraden de definitieve coördinaten vast te stellen uit het ge middelde van drie oplossingen. Ook de graphische Darstellungder Visierstrahlen kan ons reeds dienen. Zijn b. v, gegeven drie of vier punten van driehoeksmeting en wordt gevraagd te bepalen een daar tusschen gelegen punt dat de vorming van drie of vier driehoeken toelaat, dan kan men volgender- wijze te werk gaan. Na al de hoeken der driehoeken gemeten te hebben corrigeert men deze volgens de formules te vinden in F. G. Gauss. Die trig, und polyg. Reek, 1876 20 bldz. 63, 64. Er zijn meer gevallen denkbaar, bedoeld werk geeft er te kust en te keur. Deze correctieformules voorkomen alle gescharrel om de nieuwe tour d' horizon op 360°, de hoeken der driehoeken op 180° en tevens de basishoeken op de reeds bekende grootte te laten sluiten. Is deze arbeid afgeloopen dan berekent men voor iederen driehoek uit de bekende zijde de onbekenden, voor iedere onbekende zijde krijgt men dan twee waarden. In plaats van nu de coördinaten voor het onbekende punt uit iederen driehoek af te leiden, en daaruit het gemiddelde te nemen, verricht men dien arbeid slechts voor één driehoek; en zoekt men de definitieve coördinaten graphisch, volgens de Badensche vereffe ningsmethode van den overste Tulla. Deze methode zonder voorbeeld nader toe te lichten gaat moeilijk, er worde dus verwezen naar F. G. Gauss. Die trig, und polyg. Rechn. 1876 18 bldz. 58 e. v. De methode komt hierop neer, dat door het formulier de coördi naten gevonden worden voor alle snijpunten der richtingen, zijn deze afgeleid dan wordt het arithmetisch gemiddelde aangehouden. Deze eenvoudige toepassing der graphische rekenwijze zal niet nalaten belangstelling te wekken, en aanmoedigen tot volledig ge bruik van het trig. form. 12.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 74