82 tormulier de hoeken om het centraal punt recapituleert ter afleiding der fout fr. In form 16 wordt afzonderlijk, met het bijbehoorende teeken, de fout fn vermeld, in het aangehaalde formulier niet; bovendien is de verbetering volgens de hoekvergelijkingen, de le en 2e correctie, gecombineerd opgegeven, de toepassing der formules kan dus wor den gecontroleerd. In de kol. verbesserte Winkelzijn ingeschreven de hoeken waarop werd toegepast deze hoekverbetering en boven de hoeken a en y de aan te brengen verbetering volgens de zijden vergelijking. In het form \a ging men totaal anders te werk, in kol 3 staan gemeten hoeken, met hoekcorrecties, le en 2e, en in kol. 12 de definitieve hoeken, waar tusschen in o. a. vier kolommen 811, be vattende hoekcorrectiën afzonderlijk en getotaliseerd. Dat laatste is geen geringe omslag, en bovendien is het af te keuren dat gescheiden werd wat innig bij elkaar hoort, dat is een wezenlijk gebrek. In trig form 16 wordt de zijdenvergelijking opgelost met behulp van het arith. compl., één kolomachter deze volgt één kolom voor het verschil d per 1'. Het formulier Stucki-Warnsinck geeft vier kolommen, 47 en kent geen arithm. compl., wat wel verbazing mag wekken, aangezien in den loop van ons bestaan onze aandacht op die waarden wel eens wordt gevestigd. De kol. 4—7 zijn vergeleken met het form. 16 beslist onpraktisch. De kolommen 13 en 14 stemmen overeen met de laatste kolom men van form. 16. Het doet me leed dat ik Nederlandsch streven en pogen om orde in den kadastralen chaos te brengen niet opbouwend kan beoordeelen, aan dat streven en pogen als zoodanig breng ik gaarne hulde; maar tegelijker tijd voeg ik er bij: uw formulier heeren kan niet wedijveren met het Duitsche; vergelijk zonder voor liefde eri ge zult me gelijk geven, en met me instemmen wanneer ik getuig: liever de heele of halve riem Hollandsch papier, dan uw wonderlijk samenstel van kolommen voor berekeningen tot mijn beschikking te hebben. Tegen het form. H heb ik het bezwaar dat de coördinaten be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 80