83 rekening er nog bovendien in wordt uitgevoerd, bij het förm 16 wordt het trig. form. 19 gebruikt; en dat is goed gezien, wijl het afkeuring verdient tabellen te overladen met cijfers; het werk der berekening is inspannend genoeg, die eigenschap behoeft niet kunst matig te worden verhoogd. Kunnen de ontwerpers zich met mijne zienswijze vereenigen dan durf ik hen vragen, desavoueer uw kind, in het belang der zaak welke we beiden voorstaan. Door die handeling zal voor goed het gevaar worden afgewend dat de landsdrukkerij ooit uw papieren nageslacht voortplant. Ook in de divisie Leeuwarden is een formulier, genre 16, in ge bruik; het telt 16, zegge zestien kolommen, deze lijken me toe een omzetting te zijn van het Indische model, op die omzetting is het formulier niet beter geworden. Trig. Form. 17. Einketten. Berechnnng der Dreiecke. De voorschriften voor de vorming en behandeling van schakels van driehoeken zijn neergelegd in de Regeln zum Trig. Form 17- 80. 81- 82." Bij onze driehoeksmetingen zal het inschakelen veel zeldzamer voor komen dan bij de Pruisische, dit neemt echter niet weg dat het formu lier en de betrokken voorschriften ten volle onze aandacht waard zijn. Eene uitgebreide beschouwing over het onderwerp is te vinden: Gauss, Die trig, und polyg. Rechn. etc2 Auflage 1893 Teil I 102- Voor de ontwikkeling in algemeenen vorm der formules voor komende in regel 80/81, zie men van de aangehaalde het gedeelte genommerd 4. bldz. 353. 80. „Evenals bij het invoegen, zal ook bij het bij uitzondering toe gelaten inschakelen in den regel geen sprake zijn van een strenge vereffening der fouten, volgens de methode der kleinste kwadraten. „De berekening wordt uitgevoerd in het trig. form. 17. Het verloop verschilt naar gelang a. zoowel bij het aanvangpunt Pa als ook bij het eindpunt Pe van den schakel, een aansluitende richting naar een gegeven punt werd waargenomen, b. of slechts op een dezer punten, c. of op geen van beiden een aansluitende richting voorhanden is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 81