89 vormd worden de, in de kolommen 3, 4, 6, 7 en 9 ingeschreven waarnemingen bladsgewijs opgesteld. c. „De vorming van het gemiddelde uit alle waarnemingen vindt bij meervoudige waarneming der hoeken steeds in tr. fr. 1 plaats. d. „Wordt op een polygoonpunt slechts een hoek (3 waarge nomen, dan wordt 2 n (3 berekend en in kol. 11, of indien hier het gemiddelde uit alle waarnemingen wordt ingeschreven in kol. 12 opgegeven, opdat de in de coördinatenberekening te gebruiken hoeken onmiddellijk zouden kunnen worden overgenomen. e. „Eene inhoudsopgave wordt vereischt wanneer de polygoon- munten niet in volgorde hunner nommering werden geboekt. Het form. 18 is sprekend genoeg, in Anw. IX 1894 is dat for mulier met een kolom uitgebreid tot opschrift voerende „Gelande" in die kol. wordt ingevuld I, II of III, wat te kennen wil geven: gunstige verhoudingen, middelmatige verhoudingen of ongunstige ver houdingen; de Romeinsche cijfers verwijzen dus naar dz. Hülf staf eln zu den Vermessungsanweisungen etc. Voorts zij opgemerkt dat bij het vermelde form 1 te pas kan komen het form. 4, en bij form. 18 de formulieren volgens Anw. IX 1894 beter, het formulier 13/14. In form. 19 is de berekening der coördinaten verschillend uitge voerd, deels met behulp der Polygonometrischen Taf eln von Gauss 1893 en deels met logarithmen in vier decimalen. In het form. 20 wordt de contróle berekening gedaan onafhankelijk van de eerste berekening in het form. 19; en volgens een andere methode. In plaats van de polygonometrische tafels van Gauss, mij onbe kend, kan men voor een dezer beide berekeningen ook gebruiken de coördinatentafels van Clouth of van Loewe, wat op hetzelfde zal neerkomen, Voor de berekening der coördinaten verschillen is het mijn per soonlijke opvatting dat men wel doet de logarithmentafel op den index te plaatsen; coördinatentafels berekenen oneindig sneller, even nauwkeurig, en bij dubbele berekening, welke na te laten hoogst onvoorzichtig, zoo niet onverantwoordelijk is, heeft men vol doenden waarborg dat rekenfouten, onverschillig van welken aard, vermeden worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 87