92 het doel dat bereikt wordt door onze patriarchale berekeningen en het gebruik van formulier 22. Beiden laten toe dat men de kaarteering, aangevangen op het eene minuutplan, voorzet op een ander. Daarmede is alles gezegd van onze berekeningen, tenzij men nog opgemerkt wil hebben dat zij zich zelf niet controleeren, doch nog slechts een gevolg genoemd van de berekeningen uit te voeren in het Pruisische formulier. In dat formulier worden berekend de coördinaten van alle ver bindingspunten der meetlijnen, en uit deze weer de lengten van alle meetlijnen; de vergelijking van deze berekende lengten met de ge meten lengten geeft de afwijking der lengtemeting. Iedere gemeten lijn der perceelsgewijze opmeting wordt dus be rekend, we loopen alzoo geen gevaar mogelijke fouten door indeelen bij de kaarteering weg te moffelen. In de Regeln. znm Trig Form. 22. 97 101 zijn toelichtingen te vinden, welke nader worden behandeld in Gauss. Die trig, undpolyg. Rechn. 2' Auflage 1893 Teil 1 122 e.v. Het ligt niet in de bedoeling dezer beschouwingen op het onder werp zoo diep in te gaan dat zij op een handleiding zouden gaan gelijken; we blijven dus aan de oppervlakte en vermelden nog alleen, dat coördinaten van punten, gelegen in het verlengde eener meetlijn, en coördinaten van punten, door middel eener loodlijn ten op zichte der meetlijn bepaald, met behulp van het formulier worden afgeleid. Deze laatste afleiding kan soms volgen na voorafgaand gebruik van het formulier 15. {Zie vroeger). Ofschoon overbodig in Anw. IX wordt aan alles gedacht zij vermeld, dat in regel 101 wordt voorgeschreven hoe te handelen met snijpunten van meetlijnen, d. z. punten, waarvoor twee stel coör dinaten, in iedere meetlijn één, worden gevonden. Het formulier voorkomende in Anw. IX 1894 wijkt af van het model gegeven in Anw. IX 1881. In de eerste uitgave van bedoelde voorschriften worden in het formulier logarithmische berekeningen gebezigd, in de uitgave 1894 heeft men voor de berekeningen Crelle's rekentafels gebruikt; de behandeling van het formulier is hierdoor werkelijk vereenvoudigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 90