93 De opmerking over het gebruik dier rekentafels verdient overge nomen te worden: «De berekening van o en a in drie decimalen zal in den regel toe reikend blijken, doch voorbedachtelijk zoo moeten worden uitgevoerd, «dat de volstrekte waarden os. en as. steeds kleiner zijn dan ya ye „en XeXa, De geringe te voorschijn tredende afwijkingen zullen „in den regel zonder meer op de afzonderlijke verschillen kunnen «worden verdeeld. „Slechts waar groote nauwkeurigheid vereischt wordt zal men voor »o en a meer decimalen afleiden (vier is als regel voldoende) waar- „door de kleine afwijkingen rekenkunstig worden vereffend." In Nederland is dit formulier geen onbekende, in de divisie Leeu warden is eene letterlijke overzetting in onze taal in gebruik. Behalve dat het formulier volledige contróle op de perceelsgewijze opneming geeft, een voordeel alleen reeds groot genoeg om het ge bruik er van zoo spoedig als mogelijk verplichtend te stellen, ver eenvoudigt het ook de latere kaarteering van het minuutplanbij onze wijze van arbeiden is het opbrengen van honderdpunten een zeurend geteut; een te veroordeelen proef op een meer of minder talentvol knijpen van den passer en gaatjes duwen in het papier. Hiervan heeft men geen last bij den aanleg van het plan, ruit- lijnen en verbindingspunten der meetlijnen, door middel van den coördinatograaf. De tallooze bekende punten laten in minder dan geen tijd het inlasschen van honderdpunten toe, voor zoover zij niet reeds mede berekend zijn. Bij het formulier 22 hoort als bijlage eene overzichtskaart der meetlijnen; op dit plan zijn alle afwijkingen tusschen berekende en gemeten lengten aangegeven. Anw IX Anlage IV zu 47. Trig. Form. 23. Bogenschnitt von Messungslinien. Ook dit formulier is gewijzigd in de latere uitgave van Anw. IX. 'T is een hulpmiddel bij de berekeningen dat ons terug doet den ken aan de dagen onzer jeugd, toen we als velddiensten in den dop, ons buitèn waagden in weer en wind, toegerust meer met wenken en raadgevingen, dan wel met voldoende kennis onzer techniek. Een onzer lessen hield in: kunt ge de boel niet vastmeten, zorg dan te kunnen kaarteeren door middel van bogen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 91