95 coördinatenstelsels. Tijdschrift Kad. en LandmJrg. I. bldz. 15/.) Bij hermetingen bestaat de verplichting, de voor de opneming van een terrein langs deszelfs grenzen bepaalde punten weer te bezigen voor de opneming van een aansluitend terrein. Liggen de twee terreinen in aansluitende coördinatenstelsels, dan moeten de coördinaten der betrokken punten van het eerste stelsel in het andere worden overgebracht. Deze overbrenging vindt voor de trigonometrische punten der ver schillende orden, en eveneens voor de trig, hulppunten, de polygoon- en de verbindingspunten afgescheiden plaats. In het algemeen zal worden gebruikt: le. voor trig, punten waarbij rekening dient te worden gehouden met de kromming van het aardoppervlak, onder inachtneming der voorschriften van regel 106, het trig, form, 7 2e voor alle overige trig., polygoon- en verbindingspunten het trig. form. 24; 3e voor punten welke door middel van loodlijnen ten opzichte van eene meetlijn worden bepaald, welke meetlijn dus als abscissenas moet worden beschouwd, terwijl de abscissen- en ordinatenafstanden de over tebrengen coördinaten zijn, behalve het formulier 24 ook het form. 22. Zie voorts Anw. IX Regeln zum Trig. Form. 24, 104-106 en Gauss. Die trig, und polyg. Rechn. etc. 2e Auflage Teil I 21. Trig. Form. 25. Koordinatenverzeichniss. Dit laatste formulier, een inhoudsopgave der coördinaten, behoeft geen toelichting. Met eenige losse opmerkingen, sprokkelingen, zullen wij ons zeer algemeen overzicht van Anw. IX besluiten. Ten eerste zij volledigheidshalve medegedeeld dat ook voorbeel den van boussole opnemingen in bedoelde voorschriften voorkomen. (Trig. Form. 19 en 20). Zulke metingen zijn hier te lande geheel onbekend. Voorts zij de aandacht gevestigd op de schrijfwijze van negatieve ordinaten en abscissen. Zij worden uitgedrukt in de tiendeelige aanvulling. b. v. a. X 32456,71 in plaats van 67543,29

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 93