98 op de nauwkeurigheid der uitgevoerde berekeningen; terwijl ten allen tijde leiding, werkelijke leiding, kon worden gegeven, wanneer het mocht blijken dat de uitvoerende ambtenaar daaraan behoefte had- Het Nederlandsche register ontstaat eerst nadat met wanhopigen moed, vellen en nog eens vellen blanco papier door ons zijn over dekt met cijfersdie vellen houden niet het minste verband, ver- wijzing is haast ondoenlijk, naarmate de vellen zich opstapelen vindt de rekenaar al moeilijker en moeilijker zijn weg in dien chaos tijdens den arbeid lukt het nog, doch een maand of wat later, nadat zijn eenig hebben en houden gedurende geruimen tijd een lijst van coördinaten was, zijn die berekeningen hem vreemd geworden, en dan, ja dan gaat hij over tot het samenstellen van het register van driehoeksmeting. Het resultaat van dien arbeid is, een broodmager konijntje, waarvan we de geheele wereld willen diets maken, dat het een bizonder geurig, hoogst sappig stuk wildbraad is. Ontkennen kunnen we niet, smakelijk wordt het toebereid, er staan b. v. verklaringen in, als: bij verificatie van den afstand A B werd gevonden een afstand A' B', slechts een ondenkbaar klein getal centimeters verschil opleverende tegen den afstand A B zoo'n uitkomst heet dan „eene hoogst bevredigende" Niemand is zoo onbeleefd het in twijfel te trekken, maar menigeen zal wellicht oordeelen dat zoo'n verificatie hevig aan eenzijdigheid kan lijden. Een Pruisische driehoeksmeting heeft aan zoo'n reclame geen behoefte, maar, die lijdt ook niet aan de kwaal van het konijntje. De verklaring aan het slot van het register maakt bij eenig nadenken peinzend, dat „opgemaakt onder leiding enz." werkt op het gemoed. Leiding! bij volstrekt gemis aan voorschriften, leiding! door de heele of halve riem met cijfers bekrabbeld Hollandsch papier heen tot aan het register van driehoeksmeting; leiding, o! zinrijk woord, hoe jammer dat de wording onzer registers van driehoeksmeting het bewijs levert, van de ontijdige geboorte dezer schoone gedachte. Alle ambtgenooten stemmen gewis met mij in waar ik wensch moge de allernaaste toekomst ons verlossen van al dat blanco papier, ons verschaffen de formulieren n°s. 1, 2, B, 4, 8, 13 en 14, 15,16,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 96