99 17, 18, 19, 20, 21, 21a, 22, 23 en 25; laat het daarbij officieel toegestaan zijn ook de overige formulieren te gebruiken. Ten slotte worde mij een onbescheidenheid veroorloofd, ik durf het ondernemen een blik te slaan in het archief der Hoofdambte naren van onzen tak van dienst; niet in de afdeeling gewichtige staatsstukken en geheimen, voor mij ontoegankelijk, slechts in de afdeeling technische hulpmiddelen. Die afdeeling zou kunnen worden gesplitst in a instrumenten, b boekwerken. De afdeeling a, dankbaar zij het erkend, ging voor Nederlandsche toestanden met reuzenschreden vooruit, wij hebben haar nog gekend samengesteld uit een klapperend hoekmeetinstrument en een roestig ijzeren lineaal. Het klapperende instrument kwam denkelijk bij het oud roest terecht, en in de plaats trad de theodoliet, we zagen stangpassers verschijnen, planimeters, één coördinatograaf, één pantograaf, alleen het roestige lineaal bleef, toch had een nikkelbad het zoo gemakkelijk en met zoo weinig kosten zindelijkheid kunnen leeren. Werkelijk, voor de afdeeling a bestaat geen aanleiding meer om een greep te doen in de klaagliederen van Jeremia, ook al blijft er nog veel te wenschen over, maar de afdeeling b Er was in en er bleef in, een rekentafel, een vrij beduimeld boek, heb ik wel, Oyon uitgave 1825. onhandig ook, en een Precis Historique, benevens de Meetkunstige Beschrijving x). Indien Jeremia een tijdgenoot van ons was, en daarbij landmeter, en indien hij ondanks dat gezonde bestaan nog steeds verzot was op het sinistre vermaak dat klaagliederen kunnen geven, geloof dan zeker dat hij niet zou talmen ons een nieuwe suite te bezorgen. De man zou geen gelijk hebben, want met klaagliederen mag men onder geen omstandigheden iemand aan boord komen, indien men althans een vriendelijke verschijning wil heeten, maar zijn houding zou vallen binnen de grenzen van ons begripsvermogen, en dat aangenomen, zou het uitgemaakt zijn dat het met de afdeeling b niet was zooals het behoorde. Die afdeeling b, zou die niet reorganisatie behoeven Het gebeurt ook, naar men mij zegt, dat men Crelle's ontmoet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 97