100 Zou het moeilijk vallen de meening ingang te doen vinden dat die afdeeling b onderverdeeld behoorde te zijn in de afdeelingen bi en b2. Onder bi zouden dan te brengen zijn alle werken noodig voor de uitvoering van den dienst, als: logarithmentafels, coördinatentafels, rekentafels, enz., werken dus, welke in eigendom van den Staat blijvende waarde behouden, in eigendom van den landmeter geens zins; werken, welke ter beschikking moeten zijn van de ambtenaren met hermetingen belast. Zou het niet de Staat zijn op wien de verplichting rust in de behoefte aan deze hulpmiddelen te voorzien; zou dat niet billijk zijn tevens, in aanmerking genomen de geringe koopkracht der jongere ambtenaren, dus juist van de personen door wie zij het meest, zoo niet uitsluitend, zullen worden gebruikt. Mag de Staat, waar de wetenschappelijke eischen hooger en hooger worden, lijdelijk toeschouwer blijven, de meening zijn toegedaan, „V komt wel terecht' Zou de Staat zich onthoudende, zijn eigenbelang niet uit het oog verliezen; verschaft hij toch de hulpmiddelen, zoo dwingt hij zedelijk zijn ambtenaren wetenschappelijk op de hoogte te blijven, kan hij dus hooger eischen stellen aan hunne voortbrengselen. Wat ik in de afdeeling b2 zou wenschen opgenomen te zien? Het Nederlandsche kadaster is erg sterk in negatieve eigen schappen, wij hebben bijna altijd iets niet, zoo b. v. geen opleiding. In den laatsten tijd wordt ook hieraan eenigzins te gemoet ge komen, de adspiranten worden in de gelegenheid gesteld de poly technische inrichting te Delft te bezoeken. Daar kunnen zij zeer zeker veel nuttige wetenschap opdoen, maar laat men niet te hooge verwachtingen koesteren. De Delftsche inrichting is geen vakschool, voor ons althans niet, zou nu zoolang zoo'n school ter vorming van landmeters niet aan wezig is, de afdeeling b2 niet te gemoet kunnen komen aan het bestaande gemis. Indien in de afdeeling bi voorkwam een exemplaar Anw. VIII, een idem Anw. IX, een idem Gauss. Die trig, und polyg. Rechn. etc., een exemplaar Zeitschrift fiir Vermessungwesen, een idem Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, een kalender fiir Geometer und Kultur-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1895 | | pagina 98