100 Bij plakaat van 30 Juli 1734 werden Wees- en Boedelmeesteren gemachtigd de hun toevertrouwde gelden, bij wege van hypotheek, uit te zetten op landerijen enz. gelegen binnen de buitenposten van Batavia, daar door het overlijden of teruggaan naar Nederland van verscheidene „vermogende heeren en andere capitalisten" vele hypo theken op huizen, landerijen enz., buiten Batavia, waren opgezegd en thans genoegzaam geene, ten minste zeer weinige gevonden worden, die genegen zijn hunne gelden op vast hypotheek, buiten deze stad gelegen, ter leen te verstrekken. Dit plakaat werd den l?1*611 Mei 1740 ingetrokken, daar de be» wuste hypotheken, door voortdurende daling in prijs der vaste goederen, gevaar voor verliezen opleverden, 't geen voornamelijk werd toegeschreven aan de ongemeene sterfte sedert eenige jaren. Dat de overdrachten van al de vaste goederen welke verkocht, gelegateerd of op eene andere wijze veralieneerd waren, ook toen ter tijde niet steeds behoorlijk gepasseerd werden, blijkt uit het plakaat van 21 April 1738, behelzende eene vernieuwde afkondiging van dat van 28 Juli 1695. Aangezien de landmeter al die goederen niet binnen den termijn van 2 a 3 maanden kon opmeten, verlengde de Regeering, den 1ste Juii 1738, dien termijn met 3 maanden en den 21sten October d. a. v. nog eens met 6 maanden. In April 1739 verzochten Schepenen wederom eene verlenging van 6 maanden en verkregen tegelijkertijd opnieuw de vergunning tot het heffen eener belasting, ad 1/4 maand huishuur, van de huizen in de stad Batavia en in de Zuider voorstad „tot suppletie van het „mancqueerende ter betalinge voor het schoonmaken der vuijlnis- backen en andere stads-onkosten". Die verlengingen bleken nog niet voldoende te zijn daar in October 1739 wederom 6 maanden verlenging van den termijn werd gegeven. Dat de stad „Batavia" in die dagen in 5 blokken was verdeeld, blijkt uit het reglement op de brandspuiten, voorkomende in het plakaat van 7 December 1739, waarbij verwezen wordt naar de kaart die daarvan is opgemaakt. De blokken werden nader door letters en hunne grenzen door rivieren of grachten bepaald. De algemeene moord op de binnen Batavia gevestigde Chineezen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 100