101 in October 1740, en de verdrijving uit de stad van de weinigen, die aan de slachting waren ontkomen had eenige plakaten tengevolge, welke betrekking hebben op onroerende goederen, die het eigendom van Chineezen waren. In de eerste plaats dat van 11 November 1740 houdende het verbod om huizen en erven, binnen de stad Batavia gelegen, aan Chineezen, Heidenen en Mahomedanen te verkoopen. Dat deze bepaling strekte tot declinatie van de vaste goederen en gevolgelijk ook tot vermindering van 's Heeren gerechtigheid, ligt voor de hand. Schepenen maakten zwarigheid om huizen en erven binnen Batavia gelegen, op Chineezen als eigenaren over te schrijven. Deze maatregel kon dan ook niet lang stand houden, want reeds bij plakaat van 6 September 1743 werd den Chineezen vergund huizen en erven, binnen de stad Batavia gelegen te koopen en ledigstaande erven te bebouwen. Het plakaat van 13 December 1740 vergunde aan hen, die in eigendom bezaten dan wel hypotheek hadden op tijdens den Chineeschen moord, verbrande en verwoeste Chineesche huizen, binnen of buiten Batavia, de erven dier huizen te naasten, behoudens het beter recht van anderen, die in tijds hunne rechten mochten doen gelden. De Chineesche opstand had geen geringe schade onder de panden, waarop Weesmeesteren hypotheken hadden gegeven, aangericht. Zij werden bij plakaat van 7 Februari 1741 gemachtigd tot het verkoopen van de vaste goederen, welke door Chineezen bij hen verhypothekeerd waren, om nog te redden wat nog te redden viel. Bij plakaat van 3 Maart 1741 werd de Zuider voorstad van Batavia (blok 0) voor een nieuw Chineesch kamp aangewezen. Dat deze plek met overleg werd gekozen blijkt uit de volgende cynische overweging dat zij, namelijk onder het bereik van het ge schut lag. Van verscheidene bolwerken kon die plek beschoten en „in tijde zulx mogte komen te vereijschen, in 't kort gedemoiljeert werden". Tot een goed overzicht, van 'tgeen volgt, moeten wij een oogen- blik stil staan, bij de gevolgen, die de opstand der Chineezen, in 1740, op de overige deelen van Java na zich sleepte. De oproerige Chineezen van vóór Batavia verdreven verspreidden zich in December van dat jaar over Java.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 101