102 In Japara ontstond een opstand. De Javanen stonden met de Chineezen in verstandhouding. Semarang werd door de Chineezen belegerd. Rembang en Tegal werden in gevaar gebracht. De weg naar Kedoe was door een opgeworpen benting gesloten. Te Soera- baja werden Chineezen vermoord zoodat de opstand uitgebreide ver takkingen kreeg waaraan het trouweloos gedrag van den Soesoehoenan van Mataram „Pakoe Boewono II", die geen minder doel beoogde dan de Nederlanders van Java te verdrijven, veel schuld had. Nadat de compagnie echter in November 1741 bij Semarang, door hulp van Batavia, eene belangrijke overwinning had behaald op het Chineesch-Javaansch leger, en hare wapenen in Oost-Java, door de hulp der Madoereezen, succes op succes hadden, kwam de Soesoe hoenan tot onderwerping. De ontvanger generaal der Domeinen „Hugo Verijssel" werd als commissaris en plenipotentiaris, naar het hof van Soerakarta gezonden. Het duurde echter tot 11 November 1743 eer de vrede tot stand kwam. De volgende artikelen van het vredes-verdrag zijn voor ons onderwerp van belang Art. 3. Hierbij werd bepaald, dat zoowel de Rijksbestuurder als de andere hoofdregenten en alle strandregenten, die door den Soe soehoenan werden benoemd, te Semarang den eed van trouw aan de C'e. moesten afleggen. Art. 6. De Soesoehoenan stond het geheele eiland Madoera aan de Oe. af Art. 10. Hierbij cedeert Z. H. hetzelfde recht van opperheer schappij, dat hij tot hiertoe op de Landen gehad heeft 1°. den geheelen Oosthoek van Java tot aan eene lijn, die van Pasoeroean af in recht Zuidelijke richting tot aan zee zou vertrokken worden 2°. een strook lands, ter breedte van 600 Roeden, rondom het geheele eiland Java, langs de stranden der zee en een strook van gelijke breedte langs alle rivieren van dat eiland, die in zee uitloopen 3°. Soerabaja met alle onderhoorige regentschappen en districten 4°. de districten Rembang en Japara 5°. de Sabandharijen, zoowel op Semarang zelf als op de onder hoorige districten Kaligawé, Torbaya en Goemoelak.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 102