103 (Niettegenstaande ingevolge de oude acte van 15 Januari 1678, bij het contract van 5 October 1705 de afstand in eigendom van de plaatsen onder Sub. 5 genoemd aan de Cie. was overgegeven, bleven zij tot hiertoe onder de inkomsten van den Soesoehoenan dragen. Bij bovengenoemd contract deed Z. H. daarvan uitdrukkelijk afstand en beloofde de possessie van al de voorschreven gecedeerde landen en strooken altijd te zullen garandeeren). Bij het bezoek van den Gouverneur-Generaal baron van Imhoff aan den Soesoehoenan (op wiens bestuur wij later uitvoerig terug komen) geeft Z. H. geheel en al aan de Cie. over, de nog overige districten langs de stranden die niet begrepen zijn onder de landen bij het jongste contract afgestaan (Soerakarta 18 Mei 1746). Op 11 December 1749, vijf dagen voor den dood van den Soe soehoenan Pakoe Boewono teekende Z. H. stervende in handen van von Hohendorff eene acte, waarbij hij, het geheeleMataramsche rijk uit eigen vrije en onbedwongen wille, met ap- en dependentiën aan de Ed. Comp. afstond en overgaf zonder eenige de minste voorwaarde. Drie dagen later teekende nu ook de vermoedelijke troonopvolger, de Adipati Anoem eene acte obligatoir, waarbij hij erkende „dat het Rijk hem niet toekwam toe te vallen uit kracht van „eenige vermaking, erfenis of geboorte maar dat hij hetzelve alleen „uit enkel gunst en genegenheid ter beheering uit handen van de „Comp. kwam te ontvangen". Het contract tusschen beide hield uitdrukkelijk de bepaling in, dat, indien onverhoopt de voorschriften, die bij dat contract gegeven waren, van hunne zijde niet werden nagekomen, dat Rijk weder aan den Leenheer vervallen zou. Bij zijne troonsbeklimming verklaarde Pangerang Adipati Anoem dan ook openlijk, dat hij zich naar bovengestelde eischen zou ge- gerekend. De Pangerang Mangkoeboemie (broeder van den Sultan) had zich in 1744 opnieuw van het hof verwijderd, onder voorgeven evenwel, dat hij de zwervende rebellen zou bestrijden. Hij sloot zich echter bij den steeds oproerigen prins Mas Sahid (zijn neef) aan, sedert bekend onder den naam van Mangkoenegara. Toen nu Mangkoeboemi hoorde, dat de stervende Pakoe Boewono

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 103