106 Fabrieken zouden moeten worden opgericht. De Hooge Regeering beschreef den aard van zulke landgoederen aldus „deze landen zouden zijn en blijven plantages, vrije erven, waar- „aan een soort van heerlijkheid zou zijn verbonden, voor zooverre „de aard van het land, de gewoonte der Javanen en het oude her komen zulks medebrengen." „De opgezetenen erkennen de eigenaar als hun landheerbe- „wijzen hem hofdiensten en brengen tienden of huur op, bijv. 1/5 „der producten." „De overige producten der landen als koffie, peper, enz moeten „tegen vastgestelde prijzen aan de O worden geleverd". Het eerste landbouwersgezin kwam 12 December 1743 te Batavia aan, waarvan het hoofd was A. de Schouw. Bij plakaat van 14 Februari 1744 werd bepaald dat ieder land bouwer in erfpacht zoude krijgen 100 morgen land wanneer de helft daarvan „zaaiveld" was, tegen 50 rijksdaalders 'sjaars, of 150 morgen, wanneer het geheele perceel uit hooiland bestond. Bij resolutie van 24 Maart 1744 werd aan den Gouverneur- Generaal overgelaten om twintig perceelen tusschen de rivieren van Tangerang en die van Angké te laten afbakenen. Bij de inschrijving die daarop plaats had, voegden zich ook eenige andere, wellicht dienaren van de compie wier verband geëxpireerd was. Den 26steu September 1744 kwamen wederom twee gezinnen uit Nederland aan, die van J. F. Beekman en F. Fok. De drie hoofden deden nu het verzoek om de noodige brieven van eigendom te mogen erlangen van de bij hen gecultiveerde landen 't geen toegestaan werd, zoodat op 26 November 1744 aan de drie boeren grondbrieven of eigendomsbewijzen werden uitgereikt, welke in het thans teruggevonden erfregister, loopende van af 1714 zijn ingeschreven onder de folio's 46, 43 en 44. Hierbij werd hen ieder den vollen eigendom van den door hen bezeten grond toegekend, met macht „uit kragte van desen te „mogen beplanten, bezaaijen ende bebouwen, zo als hij te rade „werden sal en opdat hij daartoe in staat mogte zijn, sal hem 's com- „pagnie's wegen vijf jaren agter den anderen, tot den inkoop van „ploeg- en draagbeesten, item gereedschappen jaarlijks werden ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 106