108 welke in die jaren werden uitgevaardigd en met ons onderwerp in verband staan. Bij plakaat van 10 November 1744 werd voorwaardelijk de last ingetrokken aan repatriëerenden, vóór hun vertrek al hunne vaste goederen, hypotheken enz te gelde te maken doch moesten zij zich zeiven alhier justiciabel stellen over en ter zake van voornoemde goederen en daarvan behoorlijk kunnen doen blijken. Alsmede tot aanmoediging van den landbouw werden Weesmee- steren, bij plakaat van 15 Juni 1745, gemachtigd hypotheken te verleenen op vaste goederen, buiten de stad Batavia gelegen, tot de helft van de getaxeerde waarde. „De waarde moest berekend worden volgens een exacten opneem der inkomsten tegen den penning 10", zoodat die inkomsten V20 bedroegen van het daarop beleende. Bij plakaat van 1 October 1745 werden de eigenaren of huurders van landerijen in de Bataviasche ommelanden, waarop suikermolens aanwezig waren, gelast, gedurende de drie eerstvolgende jaren, jaar lijks 1000 klapperboomen op die landerijen te planten. Als een last, welke in die dagen op den eigendom van sommige gebouwde eigendom rustte, moge het voorkomende in het plakaat van 14 Maart 1746 dienen. De eigenaars van huizen, pedakken, stallen en erven staande en gelegen langs de grachten, in al de blokken, zoo aan de Oost- als Westzijde binnen deze stad, werden voor zooveel elk aangaat, ge last om de beschoeiing dier grachten te vernieuwen. Zij moesten zich daartoe bij tijds voorzien van houtwerken, kalk en steen, werklieden en alles hetgeen noodig zou zijn tot het ver- grooten en repareeren van hare beschoeiingen of burgwallen. Zoo zij niet begeerden het werk zelf te doen, werd zulks, ten hunne koste, van stadswege uitgevoerd. Ook moesten zij tijdig alle balken, stijlen, palen en planken, steigers, steek- of andere trappen uithalen en de grachten daarvan zuiveren. Op twee andere plakaten wenschen wij nog even de aandacht te vestigen n.l. op dat van 12 December 1743 waarbij de belasting ad 5°/0 van verkocht wordende vaste goederen werd ingevoerd in de vier Oostersche gouvernementen „Makasser, Ternate, Ambon en Banda".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 108