109 Naif is zeker de volgende considérance „De Regeering was niet zeker of die belasting daar al dan niet „geheven werd en gelastte de invoering slechts „„in gevalle het be stalen van 's Heeren geregtigheijd aldaar niet mogte wezen g'intro- „„duceert."" Bij dat van 18 November 1745 werd bepaald, dat op de buiten kantoren bij verkoop van vaste goederen, ten behoeve van de Cie, zou geheven worden een belasting van 5%. Den lst«n November 1750 overleed de Gouverneur-Generaal van I m h o f f. Naar Indië teruggekeerd als „Hersteller" had hij in den laatsten tijd van zijn bestuur kunnen bemerken, dat de groote verwachtingen die het opperbestuur van hem had gekoesterd, aanmerkelijk waren verminderd, hoewel hij nog korten tijd vóór zijn dood zijn gezag weder eenigermate gesteund zag door prins Willem IV, sedert deze tot Opperbewindhebber der O.-I. Cio was verheven. Zoo liet het bestuur van G. W. baron van lmhoff, wiens op treden als opperlandvoogd de hoogst gespannen verwachtingen had doen ontstaan, evenals dat van zoovelen vóór hem, groote teleur stelling achter. Toch stond hij hooger dan velen zijner voorgangers. Hij was een man van buitengewone werkkracht, maar voor eene afdoende hervorming van de Cie zou meer vereischt zijn geweest, dan wat hij bedoelde. Hij bezat bovendien het gebrek, veelal aan zijne hoedanigheden gepaard, van namelijk alles tegelijk te willen aanpakken en daardoor alles ook op losse schroeven te stellen. Hij schiep zich illusiën en twijfelde niet aan de mogelijkheid van nieuwe muren te kunnen optrekken op oude grondslagen. Zijne driftige, heerschzuchtige, niet altijd even nadenkende staat kunde tegenover den inlander, had daarenboven tot gevolg, dat hij Bantam in het Westen en het rijk van Mataram en Javakust in het Oosten, in vollen opstand als erfenis naliet aan de Cie, wier finan ciën door dit alles in Indië, na zijn dood, in nog zorgelijker toestand werden gebracht, dan waarin zij bij zijn optreden reeds verkeerden, Van Imhoff werd opgevolgd door den Gouverneur-Generaal J Mossel. Het landgoed „Buitenzorg" werd aan dien Landvoogd en zijne erfgenamenbij plakaat van 7 Juni 1751, in eigendom overgedragen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 109