10 tegen te waken dat de kooper of verkrijger later meer gaat eischen dan waarop hij recht heeft, maar om hem te beschermen tegen revindicatie van den kant van derden, en hiertegen is hij in geen enkel opzicht gewaarborgd, ook al erkent hij, geheel te goeder trouw, nog zoo vaak dat de grenzen volgens het kadaster de juiste zijn. Hoe zou het bovendien moeten zijn indien die verkrijger eens mala fide handelde, wijl het hem zeer goed bekend was dat die grenzen niet waren die van het perceel, waarover zijn auteur rechtens kon beschikken, maar hier buiten vielen? Tegen het gevoelen van den schrijver dat het kadaster in Nederlandsch-Indie, dat is dus, tot nog toe, op Java nmet het oog op zijne inrichting, de groote zorg, die aan de samenstelling en bewaring van het veldwerk is besteed, bijna de diensten zal kunnen en. met het oog op de eigenaardige toestanden in Indië, dikwijls zal moeten bewijzen van een rechtsgeldig kadaster" is, naar mijne meening, weinig in te brengen; maar het met veel minder zorg hier te lande samengestelde, bewijst in vele gevallen dezelfde diensten. Dat echter een zuivere rechtstoestand, geheel in overeenstemming met het kadaster, van de met titels bezeten onroerende zaken geboren zal zijn „zoodra alle perceelen éénmaal zullen zijn overgegaan" is in zooverre onjuist dat 't recht van den volgenden verkrijger op het perceel volgens de kadastrale omschrijving eerst onaantastbaar zal zijn zoodra de adquisitieve werking der verjaring zal voltooid zijn. Terwijl het ten onzent aangelegde, uitsluitend fiskale, kadaster eene algeheele omwerking zou behoeven om een eigendomskadaster te kunnen zijn, laat staan een rechtsgeldig eigendomskadaster, zou dat op Java, gelijk het thans is ingericht, met aanzienlijk mindere moeite en kosten tot een kadaster van de laatstgenoemde soort zijn om te werken. Evenals het stelsel van openbaarheid volgens de wettelijke bepalingen van het negatieve beginsel uitgaat maar de facto in zeer vele opzichten groote overeenkomst vertoont met een positief stelsel in den geest van dat van Sir Robert Torrens, evenzoo is het thans bestaande kadaster op Java, op grond van de wijze waarop het tot stand gekomen is, in beginsel geen rechtsgeldig eigendomskadaster, ofschoon het in werkelijkheid bijna zonder uitzondering wel als zoodanig dienst zou kunnen doen, en ook dienst doet. Aan de practische werking als rechtsgeldig eigen domskadaster ontbreekt de wettelijke sanctie, die onmisbaar is om het aan deze bestemming in allen deele te kunnen doen beantwoorden. Welke over wegingen zouden nu een wetgever er van kunnen terughouden deze sanctie te verleenen? Zooals hierboven is aangetoond is het ontbreken der voorafgaande contradictoire delimitatie de voornaamste reden waarom het kadaster, gelijk het thans bestaat, niet als rechtsgeldig kan worden aangemerkt. Wel heeft men van de verschillende eigenaars en op andere wijze belanghebbenden verklaringen ontvangen waarbij zij genoegen nemen met de grenzen der per- ij T. v. K. en L. VI, p. 242-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 10