110 voor de som van 5500 rijksdaalders, uithoofde dat, de erfgenamen van Z. Ex. van Imhoff alle minderjarig en uitlandig zijnde, weer- meesteren te Batavia als executeuis van het testament geenszins kunnen vaceeren, ter beheering van een zoover afgelegen land, dat nog meest woest ligt. Met den afstand van Buitenzorg, van welk landgoed op 7 Sep tember 1751 een grondbrief werd uitgereikt, was het tijdstip ge sloten, gedurende hetwelk na de revolutie van 8 Juli 1685 alle landen in vollen eigendom werden verkocht, alleen met het beding, dat de eigenaren verplicht waren passage over deselve te gedoogen, de door of langs die landen loopende wegen en de zich daarin bevindende brugjes, voor zoover het land strekte, te onderhouden, terwijl voor sommigen ook in het algemeen de voorwaarde werd gesteld, die gronden te cultiveeren. De Gouverneur-Generaal Mossel drukte in zake de bevordering van den landbouw de voetstappen van zijnen voorganger en nam de zorg voor de boerenkolonie over. Het plakaat van 7 Februari 1751 hield bepalingen in nopens het verhuren of verkoopen van onbebouwde landen, in de nabijheid van Batavia gelegen en aan de Compagnie toebehoorende. Aanleiding hiertoe vond men in de omstandigheid, dat „het getal der aanwezende Europeesche landbouwers wel verre van te suffi- ceeren om zoovele schoone landsdouwen, als binnen de limiten van het koninkrijk Jacatra braak liggen, te cultiveeren, in vergelijking van deselve niet eens noemwaardig is". Op voorstel van den Gouverneur- Generaal werd verstaan, tot eene betere bevordering van den land bouw, de landerijen van de compagnie, welke ledig of onbebouwd liggen, aan een ieder, die daartoe genegen mocht zijn af te staan, 't zij in huur tegen een yg rijksdaalder per morgen in een rond jaar, of bij verkoop tegen 5 rijksdaalders. In het betoog van dien Gouverneur-Generaal bij den Raad van Indië, dd°. 1 December 1751, komt o.a. het volgende voor: „De leen- en verkochte landen, gelegen tusschen de rivieren Anghé „en Becassy tot 12 a 15 uur boven Batavia en aan den zeekant „van de Qual of Tangerangsche rivier tot aan de rivier Becassy, „beslaan 200,000 morgen. „De bovenlanden zijn wel de vruchtbaarste maar de verre afge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 110