Ill „legenheid van stad en zee maakt den afvoer kostelijk, moeilijk en „ten deele onmogelijk. De meesten zijn zelfs om niet in leen weg gegevendie nu niet wel te herinneren zouden zijn maar wel aan- getaxeerd kunnen worden, ook zijn andere voor geringe diensten „aan de inlandsche hoofden in eigendom gelaten. „Het middelstuk, bewesten en langs de groote rivier is meest bij „taxatie aan den een en ander particulier in eigendom gegevenw. o. „vele kort voor en in den aanvang dezer eeuw, die 10 uren ver dagen tegen 1/s, V4, V8, 1/16 4 a 8 uren ver a 1, 3/4, V2, Vs- „1/4, Vs en een twee uur van de sta<^ tot 3» 2, 1V2, 1, s/4 en „1/2 rds. het morgen, geschiedende deze taxatie door heemraden, „maar moest daartoe de ordre van de Hooge Regeering afdalen. „Sedert zijn er nog nu en dan eenige landerijen uitgegeven, maar „van geen groot belang doordien de naaste bezet en de afgelegene „niet gezocht werden". Men werd landeigenaar door bij eerste uitgave of koop eene acte voor schepenen te Batavia te passeeren, bij welke gelegenheid de land heer, dat is de Compie, den 20sten penning genoot. Verder blijkt uit dat betoog, dat elk land zijn eigen naam had, maar dat men verzuimd had daarvan aanteekening te houden bij kaarten of erfboeken, schoon in den eersten tijd alles afgedeeld is geworden bij blokken en letters met nommers voor ieder land, zoo dat ten uiterste noodzakelijk geworden is, nette kaaïten te formeeren en daarvan correcte erfboeken te houden bij Heemraden, waarin ieder land eene zijde beslaat, met subscriptie telkens van verponding of verkooping met den naam en som er bij, te meer omdat het zeker is vele landen onder inlanders, van den een op den ander overgaan, zonder wettig transport of betaling van de gerechtigheid, 't welk dan met eene viervoudige betaling voor den volgtijd zoude kunnen beboet worden. Uit de generale missive van 31 December 1751 blijkt dat men in dat jaar eenige stukken lands, sommige de compagnie en andere onbekende eigenaars gehoorende en braakliggende, heeft doen ver- koopen en dat geld in Compos kasse heeft overgebracht. Hoe stond het nu met de boerenkolonie Zoo ver kan worden nagegaan zijn op voren omschreven wijze niet meer dan 28 perceelen uitgegeven. Na 1751 daalde dit cijfer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 111