112 in eens aanmerkelijk, tengevolge van den inval van stroopende Ban- tammers. Deze de oude plaag der Bataviasche ommelanden drongen de Jacatrasche landen binnen en vernielden alles te vuur en te zwaard. Op het terrein des oorlogs waren de meeste perceelen gelegen. Men had de boeren van uit Batavia niet kunnen beschermen omdat daar te weinig troepen aanwezig waren. Elf van de uitgegeven per ceelen, alle verwoest, vielen open in plublieke veiling gebracht daalden zij tot 150 rijksdaalders zonder dat er zich koopers voor deden. Twee er van werden echter door den eerst aangekomen boer (A. de Schouw) voor 350 rijksdaalders aangekocht om daarmee het zijne te vergrooten. Het gevolg er van was, dat de kolonie als zoodanig te gronde ging, niettegenstaande de Hooge Regeering de landbouwers met 100 rijksdaalders 'sjaars ondersteunde. Bij plakaat van 4 Februari 1752 werden regelingen gemaakt be treffende de Jacatrasche boven- en omme-landen. Daarbij werd onder meer bestoten het district Jati Nagara aan de Soenthar, be zuiden de post Mr. Cor nel is, nabij de stad en rondom tusschen vrije, gekochte landen gelegen, aan den tegenwoordigen regent Mas Achmet, die ook het gebied heeft over de landstreken Tjitrap en Tjimapper, tegen een civielen prijs in vollen en vrijen eigendom over te laten, als hij daartoe het verzoek mocht doen. Bij plakaat van 5 Februari 1752 werd bekend gemaakt, dat de huizen staande te Batavia, in een nader daarbij aangegeven blok in de Ooster-Voorstad, niet meer mochten worden gerepareerd. Deze gebouwen waren sedert 1643 zoo bij donatie als voor be taling afgestaan onder expresse voorwaarde, dat d' eigenaars demolitie en destructie daarvan zouden moeten gedoogen, wanneer de nood zulks zoude vereischen. Dit had ten doel om de stad in een beteren staat van tegenweer te brengen. Kapitale reparatiën mochten niet meer gedaan worden en wanneer zij niet meer bewoon- of gebruikbaar zijn moesten zij worden afgebroken. (Dat onze voorvaderen die huizen hecht en sterk geconstrueerd hadden kan blijken uit het plakaat van 17 Januari 1783 waarbij dat van 5 Februari 1752 hernieuwd werd). Nog werd op den 5den Februari 1752 een plakaat uitgevaardigd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1896 | | pagina 112